AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 18.10.2016

Ranné správy 18.10.2016
SK2016-10-18 

Klíčové události

 • Slovensko: Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu stagnovaly a poklesly o 0,5 % r/r. 
 • ČR: Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly o 0,3 % m/m, avšak poklesly o 2,4 % r/r. Ceny vývozu v srpnu poklesly o 2,5 % r/r a ceny dovozu o 3,6 % r/r. Z říjnového šetření úvěrových podmínek bank vyplynulo, že část bankovního trhu 
 • Eurozóna: Spotřebitelské ceny v září vzrostly shodně o 0,4 % m/m i o 0,4 %r/r. Růst jádrové inflace se udržel na 0,8 %.
 • USA: Průmyslová produkce v září vzrostla o 0,2 % m/m, avšak využití kapacit pokleslo na 75,4 %.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na úvod nového týdne zůstává vývoj koruny vůči euru na spotovém trhu beze změny s obchodováním těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Včera zveřejněné statistiky (ceny výrobců a ceny vývozu a dovozu) se do kurzu koruny nijak nepromítly. Z cenového vývoje v průmyslu je i nadále zřejmé, že z průmyslových odvětví inflační tlaky do domácí ekonomiky rozhodně neproudí. Z říjnového šetření úvěrových podmínek bank, který zpracovává ČNB, vyplynulo, že část bankovního trhu ve 3. čtvrtletí dále uvolňovala úvěrové podmínky u úvěrů nefinančním podnikům a u spotřebitelských úvěrů. Oproti tomu se úvěrové podmínky u úvěrů na bydlení nezměnily a pro 4. čtvrtletí banky u úvěrů na bydlení domácnostem avizují plošné zpřísnění podmínek. 
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna zkraje týdne pohybovala především těsně pod hladinou 24,60 CZK/USD. Dnešní pohyby koruny vůči dolaru mohou být během odpoledne umocněny zveřejněním inflace v USA. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila k úrovni 6,25 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se na úvod týdne nedařilo a vůči euru oslabil shodně jak polský zlotý, který během odpoledne zamířil nad hladinu 4,33 PLN/EUR, tak maďarský forint, který zamířil nad úroveň 307 HUF/EUR. Středoevropským měnám neprospívá horší nálada na finančních trzích. 
 • EURUSD: Začátek týdne byl z pohledu obchodování na eurodolaru klidný. Euro vůči americkému dolaru mírně posílilo, když se během odpoledne obchodování přesunulo k hladině 1,10 USD/EUR. Do vývoje na tomto měnovém páru nijak nepromluvila zveřejněná ekonomická data (inflace v eurozóně a průmyslová produkce v USA). Dnes lze očekávat výraznější pohyby a to především během odpoledne, kdy bude v USA zveřejněn vývoj spotřebitelských cen za září. Ten může napovědět, jak pravděpodobné bude prosincové zvýšení úrokových sazeb v USA.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Šetření úvěrových podmínek bankovního sektoru (3. čtvrtletí)
 • Polsko: Průměrná mzda (září), Růst zaměstnanosti (září)
 • USA: Index spotřebitelských cen (září), Průměrné týdenní výdělky (září), Index na trhu nemovitostí NAHB (říjen)
Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.