AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 21.6.2016

Ranné správy 21.6.2016
SK2016-06-21 

Klíčové události

  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla na 9,5 % z dubnových 9,6 %
  • Eurozóna: Stavební produkce v dubnu poklesla o 0,2 % m/m, respektive o 0,4 % r/r.
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,4 % m/m a poklesly o 2,7 % r/r. Německá centrální banka Bundesbank očekává, že německá ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku výrazně zpomalí a k oživení dojde ve druhé polovině roku.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru na úvod nového týdne pokračovalo obchodování těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Zatímco v minulém týdnu se koruna přeci jen mírně vzdálila „27“, tak během včerejška se ke zmíněné hodnotě opět vracela. Je nutné zdůraznit, že i nadále jsou denní pohyby maximálně v řádu několika haléřů. Lehké oslabení koruny v minulém týdnu lze dát do souvislosti s obavami, že se občané Velké Británie (VB) ve čtvrtečním referendu vysloví pro odchod země z Evropské unie. Koruna však není zdaleka tak citlivá na informace z VB jako další středoevropské měny - maďarský forint či polský zlotý. Co se týče domácích ekonomických dat, tak pondělí žádné důležitější statistiky nenabídlo. Dnes zveřejní Česká národní banka (ČNB) zahraniční zadlužení ČR, avšak na tuto statistiku koruna nijak reagovat nebude.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru na úvod nového týdne otevírala na výrazně silnějších hodnotách (23,85 CZK/USD) než zavírala v pátek odpoledne (24,07 CZK/USD). V souhrnu za celé pondělí obchodování na tomto měnovém páru probíhalo především v rozmezí 23,80 – 23,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna včera mírně oslabila na odpoledních 6,17 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Středoevropským měnám se na úvod nového týdne vůči euru dařilo, když jak maďarský forint, tak i polský zlotý posílily a smazaly tak část ztrát z minulého týdne. Obě středoevropské měny těžily z víkendových odhadů výsledků referenda ve Velké Británii (VB), podle kterých VB těsně zůstane členem Evropské unie (EU). Konkrétně maďarský forint vůči euru posílil pod úroveň 313 HUF/EUR. Do kurzu forintu dnes navíc může promluvit zasedání tamní centrální banky (MNB). Polský zlotý v pondělí posílil pod hladinu 4,40 PLN/EUR a v závěru odpoledne se nacházel na dohled úrovně 4,38 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro otevíralo v pondělí ráno na výrazně silnějších hodnotách (1,134 USD/EUR) než zavíralo v pátek odpoledne. Důvodem mohly být víkendové odhady výsledků referenda z Velké Británie (VB), které favorizují setrvání země v EU. Pondělí bylo celkově chudé na zajímavější ekonomická data a i z toho důvodu se obchodovalo bez výraznějších změn primárně v rozmezí 1,132 – 1,136 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho
  • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (červen)
  • Maďarsko: Zasedání centrální banky (MNB)
Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.