AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 22.6.2016

Ranné správy 22.6.2016
SK2016-06-22 

Klíčové události


• Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v červnu vzrostl na 19,2 bodu z květnových 6,4 bodu.
• Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,90 %.


Vývoj na devizovém trhu


• EURCZK: Kurz koruny vůči euru se v úterý vydal mírně vzhůru a česká měna tak lehce oslabila. Obchodování však nadále probíhá v blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR, i když přeci jen o několik haléřů výše než v předchozích měsících. Z domácích ekonomických statistik včera poutal pozornost vývoj zahraniční zadluženosti ČR. Zahraniční dluh v 1. čtvrtletí dále vzrostl na necelé 3,2 bilionu korun, přičemž více jak 55 % závazků mělo splatnost delší než 1 rok. V 1. čtvrtletí měli zahraniční investoři zájem o české dluhopisy, když podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu vzrostl na 24,7 %. Intervenční režim na koruně v kombinaci s nulovými či zápornými sazbami v eurozóně tak vytváří po českých dluhopisech velmi solidní poptávku. Soukromý sektor se na celkovém zahraničním dluhu podílel z 66 %, veřejný sektor potom 34 %.
• USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera koruně nedařilo, a to především v odpoledních hodinách, kdy zamířila nad hladinu 24 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v úterý mírně posílila.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera nenavázaly na pondělní zisky a ztrácely. Výrazněji vůči euru oslabil maďarský forint, který se v závěru odpoledne pohyboval na dohled hladině 315 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) sice na včerejším zasedání s úrokovými sazbami nehýbala, avšak zmínila, že nízké úrokové sazby ponechá po delší dobu. Polský zlotý se vůči euru ke konci odpoledne nacházel poblíž úrovně 4,40 PLN/EUR, avšak v první polovině odpoledne se krátce pohyboval až na hladině 4,43. Bez jasného směru se zřejmě budou středoevropské měny pohybovat i v nadcházejících dvou dnech a k jejich posílení by mělo dojít až v pátek, pokud tedy referendum ve Velké Británii skončí jejím setrváním v Evropské unii.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru oslabilo, když se ztráty společné evropské měny koncentrovaly do odpoledních hodin. Ke konci odpoledne se kurz nacházel v blízkosti úrovně 1,125 USD/EUR. Euru dopoledne k ziskům nepomohl překvapivý nárůst indexu ZEW ani skutečnost, že německý ústavní soud rozhodl, že nákupy státních dluhopisů Evropskou centrální bankou v rámci programu OMT jsou v souladu s německým právem. Odpolední projev šéfky americké centrální banky (Fed) J. Yellen se nesl v duchu posledního zasedání Fedu. Yellenová zopakovala, že Fed bude ohledně zvyšování úrokových sazeb postupovat velmi obezřetně.


Očekávaná data a události


• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červen)
• USA: Index cen nemovitostí (duben), Prodeje starších domů (květen), Vystoupení J. Yellen (Fed)

Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.