AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 4.12.2015

Ranné správy 4.12.2015
SK2015-12-03

Klíčové události

 • Maďarsko: Maloobchodní tržby v říjnu +4,5 % r/r. Obchodní bilance v září v přebytku 855 mil. EUR. 
 • Německo: Index PMI ve službách v listopadu vzrostl z 54,5 b. na 55,6 b. 
 • Eurozóna: Index PMI ve službách se v listopadu zvýšil z 54,1 b. na 54,2 b. Maloobchodní tržby v říjnu -0,1 % m/m a +2,5 % r/r. Prezident ECB M. Draghi řekl, že při dalších krocích nevylučuje použití všech dalších měnově politických nástrojů. 
 • USA: Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 28. listopadu: 269 tisíc. Index ISM v sektoru služeb poklesl z 59,1 b. na 55,9 b. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu +2,9 % m/m. Guvernérka Fedu J. Yellenová uvedla, že silný trh práce podporuje přesvědčení, že inflace je na vzestupu. Řekla také, že přílišné odkládání růstu sazeb je rizikové, protože by znamenalo jejich náhlé zvýšení v budoucnosti. Dodala, že Fed bude v pátek bedlivě sledovat čísla z trhu práce a pokud budou příznivá, může se přiblížit okamžik, kdy dojde ke zvýšení úrokových sazeb.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem poprvé po delší době alespoň mírně odrazila od hranice 27 CZK/EUR, ke které byla přikovaná poslední měsíc. Stalo se tak v návaznosti na zasedání ECB, po kterém euro na hlavních trzích prudce posílilo, což se částečně projevilo i vůči středoevropským měnám. Koruna tudíž v odpoledních hodinách lehce ztrácela a ukončila na úrovni 27,06 CZK/EUR. 
 • USDCZK & PLNCZK: Velké výkyvy amerického dolaru vůči euru se promítly i na páru s korunou. Domácí měna si včera připsala velmi slušné zisky a během dne se dostala až k hladině 24,84 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se kotovala na 24,91 CZK/USD. Vysoké volatility i výkyvů na obě strany jsme byli svědky také na páru se zlotým. Na konci obchodní seance se koruna pohybovala na silnějších hodnotách v blízkosti hranice 6,28 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru nabraly výrazné ztráty. Forint ukončil na úrovni 312,4 HUF/EUR. Zlotý do závěru odpoledne oslabil k 4,313 PLN/EUR a je tak nejslabší od konce letošního ledna. 
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru bylo včera velmi rušno. Do vývoje eurodolaru významně promluvila ECB, která rozhodla o snížení depozitní úrokové sazby z -0,2 % na -0,3 %. Dále rozhodla o prodloužení programu kvantitativního uvolňování (QE) o půl roku až do března 2017. Objem aktiv měsíčně nakupovaných skrze program QE byl ponechán beze změny na 60 miliardách euro. Opatření, ke kterým včera ECB přistoupila, byla mírnější, než s čím počítal trh. Euro během tiskové konference nabralo prudký posilující trend a zamířilo až k hranici 1,09 USD/EUR. Na konci evropské seance se eurodolar kotoval na hladině 1,085 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (říjen)
 • Slovensko: Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Nezaměstnanosti (3. kvartál)
 • Německo: Průmyslové objednávky (říjen)
 • USA: Míra nezaměstnanosti (listopad), Obchodní bilance (říjen), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (listopad)
Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.