AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 4.2.2016

Ranné správy 4.2.2016
SK2016-02-04

Klíčové události

 • ČR: Česká republika se ve světovém indexu ekonomické svobody umístila na dosud nejlepším 21. místě mezi 178 zeměmi. 
 • Polsko: Centrální banka NBP v únoru ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. 
 • Maďarsko: Maloobchodní tržby v prosinci +4,5 % r/r. 
 • Německo: Index PMI ve službách v lednu poklesl z 56 b. na 55 b.
 • Eurozóna: Index PMI ve službách se v lednu snížil z 54,2 b. na 53,6 b. Maloobchodní tržby v prosinci +0,3 % m/m a +1,4 % r/r. 
 • USA: Index MBA žádostí o hypotéku v uplynulém týdnu -2,6 % t/t. Zaměstnanost podle agentury ADP v lednu +205 tisíc. Index ISM v sektoru služeb v lednu poklesl z 55,3 b. na 53,5 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Obchodování koruny na páru s eurem se nadále odehrává v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Dnes se uskuteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Od centrálních bankéřů se pravděpodobně žádné změny nedočkáme. Nadále platí kurzový závazek banky udržovat korunu vůči euru nad hranicí 27 CZK/EUR minimálně do konce roku 2016. Jelikož ale budoucí guvernér J. Rusnok často hovoří o možnosti prodloužit platnost intervenčního režimu dále do první poloviny roku 2017, nelze vyloučit, že na dnešním nebo některém z příštích jednání bankovní rada skutečně k prodloužení přistoupí. 
 • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruna s americkým dolarem bylo včera velmi rušno. Kurz reagovat na dění na hlavních trzích, kde dolar prudce ztrácel. Koruně se tudíž podařilo si připsat nemalé zisky a na konci obchodní seance se kotovala na hladině 24,45 CZK/USD. Mírně si domácí měna polepšila i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,122 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak zlotý do pozdního odpoledne oslabil k úrovni 4,417 PLN/EUR. Forintu se zprvu podařilo posílit, ale následná korekce jej vrátila zpět k hranici 311 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Americký dolar se vůči euru v odpoledních hodinách dostal pod silný prodejní tlak. Stalo se tak v návaznosti na negativně laděné vyjádření představitele Fedu W. Dudleye, nepříznivý výsledek ISM indexu a především v reakci na významnou změnu v očekáváních investorů, kteří již přestali počítat s tím, že by Fed v nadcházejících měsících zvýšil úrokové sazby. Dolar zaznamenal výrazné oslabení a na konci evropské obchodní seance se kotoval na úrovni 1,105 USD/EUR. Momentálně se pohybuje na nejslabších hodnotách od konce října 2015.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (prosinec), Zasedání bankovní rady ČNB
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec), Průmyslové objednávky (prosinec), Změna produktivity v nezemědělských sektorech (4. kvartál)

 

Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.