AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 7.9.2015

Ranné správy 7.9.2015
sk2015-09-07.png

Klíčové události

  • ČR: Průměrná reálná mzda v 2. kvartále +2,7 % r/r.
  • Slovensko: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +3,2 % r/r.
  • Německo: Průmyslová produkce v červenci -1,4 % m/m a -0,6 % r/r. 
  • Maďarsko: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,5 % k/k a +2,5 % r/r. 
  • USA: Míra nezaměstnanosti v srpnu klesla z 5,3 % na 5,1 %. Změna počtu pracovních míst v srpnu: 173 tisíc. Průměrná reálná mzda v srpnu +2,2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Od začátku týdne se koruna na měnovém páru s eurem de facto nepohnula. V pátek byl kurz rovněž přikovaný jen v nepatrné vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Výsledek vývoje průměrné mzdy příjemně překvapil. Její nárůst byl nejvyšší od roku 2009. Koruna na pozitivní data však opět nemohla reagovat, jelikož posílení ze současných hodnot je vzhledem k intervenční politice ČNB nemožné. Pro tento týden neočekáváme zásadnější změny. Koruna by se mohla potenciálně přesunout pouze ke slabším hodnotám, ale k jejímu oslabení nejsou momentálně žádné důvody. Jedině, že by se ČNB rozhodla proti domácí měně výrazněji zasáhnout. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru podařilo zprvu posílit, ale do konce obchodní seance se přesunula do mírně ztráty a ukončila na úrovni 24,30 CZK/USD. Obdobný scénář se odehrál i na páru se zlotým, kde koruna posílila k 6,357 CZK/PLN, ale během pozdního odpoledne se vrátila k hladině 6,406 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint v závěru týdne lehce oslabil. Kolem 17. hodiny se kotoval v blízkosti úrovně 313,5 HUF/EUR. Zlotý během dne čelil výkyvům na obě strany. Nakonec uzavřel ve ztrátě na 4,226 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Pro světové finanční trhy byla v pátek klíčovým hybatelem data z amerického trhu práce. Jejich výsledky byly smíšené a vzápětí po jejich zveřejnění došlo na eurodolaru k výkyvům na obě strany. Do konce evropské seance se dolaru podařilo nepatrně posílit k 1,110 USD/EUR. Z amerických dat dopadla příznivě míra nezaměstnanosti. Na druhou stranu nárůst pracovních míst byl nižší, než se očekávalo. Důvod, proč jsou data z trhu práce terčem velké pozornosti, je jednoduchý. Jedná se totiž o klíčový faktor, na základě kterého Fed rozhodne, zda zvýší úrokové sazby již během tohoto září.

Očekávaná data a události

  • ČR: Průmyslová produkce (červenec), Obchodní bilance (červenec)
  • Německo: Průmyslová produkce (červenec)
Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.