AkcentaVstup do OLB

Ranné správy 8.6.2015

Ranné správy 8.6.2015

Klíčové události

 • ČR: Maloobchodní tržby v dubnu +0,8 % m/m a +6,0 % r/r. Průměrná reálná měsíční mzda v 1. kvartále +2,1 % r/r.
 • Slovensko: Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +3,1 % r/r. 
 • Maďarsko: Průmyslová produkce v dubnu -0,1 % m/m a +6,3 % r/r. Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +0,8 % k/k a +3,3 % r/r. 
 • Německo: Průmyslová produkce v dubnu +1,4 % m/m a +0,4 % r/r. 
 • USA: Míra nezaměstnanosti v květnu na úrovni 5,5 %. Změna počtu pracovních míst v květnu +280 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Koruna na konci týdne nejdříve zamířila pod hranici 27,40 CZK/EUR a dostala se k úrovni 27,35 CZK/EUR. Do konce odpoledne část svých zisků odevzdala a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 27,42 CZK/EUR. Data, která byla v pátek zveřejněna, dopadla relativně dobře. Dnes nás čeká další nadílka nových informací z domácí ekonomiky. Na pořadu dne budou hned tři důležité ukazatele. Nadále očekáváme, že koruna vůči euru neopustí pásmo 27,30 – 27,50 CZK/EUR. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: Pohyby koruny na měnovém páru s americkým dolarem byly pod taktovkou vývoje na hlavních trzích, kde si dolar připsal výrazné zisky. Koruna tudíž oslabila k hladině 24,69 CZK/USD. Obchodování vůči zlotému se obešlo bez silnějšího trendu. Kurz uzavřel na 6,59 CZK/PLN. 
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint v průběhu dne ztrácel a podíval se nad hranici 313,0 HUF/EUR. Díky mírně korekce se vrátil k hodnotám kolem 312,5 HUF/EUR. Zlotý zprvu posílil, poté své zisky odevzdal a ukončil na úrovni 4,156 PLN/EUR. 
 • USD/EUR: Americký dolar získal na konci týdne silnou podporu ze strany makroekonomických dat a během odpoledne posílil k hranici 1,105 USD/EUR. Čísla z amerického trhu práce předčila očekávání a pomohla snížit obavy, že druhé čtvrtletí dopadne pro ekonomiku špatně. Co se týče situace okolo Řecka, tak v uplynulých dnech se nejistota zvýšila. Vyřešení problémů se opět oddaluje, jelikož vedení řecké vládní strany SYRIZA odmítlo plán věřitelů.

Očekávaná data a události

 • ČR: Obchodní bilance (duben), Míra nezaměstnanosti (květen), Průmyslová produkce (duben)
 • Maďarsko: Obchodní bilance (duben)
 • Německo: Průmyslová produkce (duben), Obchodní bilance (duben)

 

 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Akcenta napiště

Napíšte nám

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách a produktoch?
Chcete s nami začať spolupracovať?
Kontaktný formulár
 *
 *
 *
 *
Ako ste se o nás dozvedeli?
Políčka s hviezdičkou sú povinné
Akcenta zavolejte

Alebo zavolajte

Radi Vám pomôžeme v dňoch:
pondelok - štvrtok od 7:30 - 17:30
piatok od 7:30 - 17:00
0850 606 011
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.