AkcentaVstup do OLB

Ranní zprávy 15.7.2016

Ranní zprávy 15.7.2016
CZ2016-07-15 

Klíčové události

 • ČR: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 0,82 mld. CZK.
 • Slovensko: Průmyslové objednávky v květnu +1,3 % m/m a +9,8 % r/r. 
 • Polsko: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 495 mil. EUR.
 • Velká Británie: Centrální banka (BoE) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,5 %. Trh očekával jejich snížení na 0,25%. BoE ale oznámila, že většina jejích představitelů je rozhodnuta při srpnovém zasedání zvednout ruku pro uvolnění měnové politiky.
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 254 tisíc. Index cen výrobců v červnu +0,5 % m/m a +0,3 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem včera panovalo naprosté bezvětří. Obchodování probíhalo bez jakýchkoliv znatelnějších výkyvů v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Výsledek květnového běžného účtu se do vývoje kurzu nijak nepromítl. 
 • USDCZK & PLNCZK: Vývoj na páru koruna k americkému dolaru se odehrával pod taktovkou toho, co se dělo na hlavních trzích. Domácí měna v reakci na oslabování dolaru (resp. posilování eura díky rozhodnutí BoE) nabrala krátkodobě velmi slušné zisky a dostala se k hladině 24,20 CZK/USD, ale poté tyto zisky korigovala a ukončila na 24,33 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna lehce polepšila a uzavřela na 6,128 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forint měl tendenci nejdříve posilovat, poté ale nově nabyté zisky odevzdal zpět a kolem 17. hodiny se kotoval na 313,8 HUF/EUR. U zlotého se odehrával velmi obdobný scénář. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval na 4,403 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Do vývoje na hlavním měnovém páru se po 13. hodině promítlo zasedání britské centrální banky (BoE), která překvapila trhy defenzivním přístupem a ponechala úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí BoE dalo nepřímo vítr do plachet i euru, které skokově posílilo k úrovni 1,117 USD/EUR, ale velmi záhy se vrátilo k původním hodnotám. V závěru evropské seance se eurodolar obchodoval na 1,110 USD/EUR. Dnes bude zveřejněna solidní nadílka nových makrodat ze Spojených států. Můžeme tedy očekávat, že volatilita na eurodolaru bude vyšší, než obvykle, a jeho směr se bude odvíjet na základě zveřejněných výsledků.

Očekávaná data a události

 • Slovensko: Harmonizovaná inflace (červen)
 • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (červen), Obchodní bilance (květen)
 • USA: Maloobchodní prodeje (červen), Newyorský Fed index (červenec), Index spotřebitelských cen (červen), Využití průmyslových kapacit (červen), Průmyslová produkce (červen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (červenec), Podnikové zásoby (květen)
Akcenta napiště

Napište nám

Chcete se dozvědět více o našich službách a produktech?
Chcete s námi začít spolupracovat?
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Přibližný objem
v EUR / měsíc *
Jak jste se o nás dozvěděl/a?
Políčka s hvězdičkou jsou povinná. .
Akcenta zavolejte

Nebo zavolejte

Rádi Vám pomůžeme ve dnech:
pondělí - čtvrtek od 7:30 - 17:30
pátek od 7:30 - 17:00
+420 498 777 770
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.