AkcentaVstup do OLB

Ranní zprávy 17.8.2016

Ranní zprávy 17.8.2016
CZ2016-08-17 

Klíčové události

 • ČR: Index cen výrobců v červenci 0,0 % m/m a -4 % r/r. Hrubý domácí produkt v 2. kvartále +0,9 % k/k a +2,5 % r/r. 
 • Německo: ZEW index ekonomického sentimentu v srpnu vzrostl z -6,8 b. na 0,5 b. 
 • Polsko: Inflace bez cen potravin a energií v červenci -0,4 % r/r. 
 • Eurozóna: Obchodní bilance v červnu v přebytku 23,4 mld. EUR. 
 • USA: Průmyslová produkce v červenci +0,7 % m/m. Využití průmyslových kapacit v červenci na úrovni 75,9 %. Index spotřebitelských cen v červenci 0,0 % m/m a +0,8 % r/r. Počet nově zahájených staveb v červenci +2,1 % na 1,21 mil. Počet stavebních povolenek v červenci: 1152 tisíc. Představitel Fedu Dudley uvedl, že je možné, že příští měsíc dojde ke zvýšení úrokových sazeb.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem nedošlo k žádným znatelným výkyvům a obchodovalo se jen těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Červencová výrobní inflace dopadla jen o málo horší, než se očekávalo, a na vývoj kurzu neměla vliv. Pozornost včera připoutal předběžný výsledek růstu české ekonomiky za 2. kvartál. Zatím se sice jedná jen o předběžný odhad a struktura růstu bude zveřejněna až později, již nyní ale lze říci, že tuzemská ekonomika ve 2. čtvrtletí navázala na velmi solidní kondici z předchozích kvartálů a je jednou z nejrychleji rostoucích zemí v EU. Meziroční růst sice oproti 1. čtvrtletí zpomalil z 3 % na 2,5 %, ale toto zpomalení bylo očekáváné a pravděpodobně jej má na svědomí pokles investic. ČSÚ poskytl stručné informace ohledně toho, jaké byly hlavní tahouny růstu. Z produkčního pohledu to byla většina odvětví zpracovatelského průmyslu a služeb, a z výdajového pohledu přispěly nejvíce zahraniční poptávka a stabilně rostoucí spotřeba domácností. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru připisovala velké zisky a během dne se dostala až k 23,85 CZK/USD. Poté část zisků odevzdala zpět a ukončila na hladině 23,99 CZK/USD. Na páru se zlotým jsme byli svědky mírných výkyvů na obě strany. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval na 6,333 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zlotý zprvu posílil, nakonec ale uzavřel slabší na 4,272 PLN/EUR. V červených číslech skončil i forint, který se v průběhu pozdního odpoledne obchodoval na 309,7 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Euro od ranních hodin nabralo vůči americkému dolaru slušný náskok a do odpoledne posílilo k úrovni 1,132 USD/EUR. Dolar pak během pozdního odpoledne tyto ztráty částečně korigoval a na konci evropské seance se kotoval na 1,126 USD/EUR. Dolaru včera nakonec pomohly jednak některé výsledky makrodat, které ale v celkovém vyznění příliš nepřekvapily, a jednak vyjádření Dudleye z Fedu, který hovořil o možnosti již brzkého utažení měnové politiky.

Očekávaná data a události

 • Polsko: Změna zaměstnanosti (červenec), Průměrná mzda (červenec)
 • USA: MBA žádosti o hypotéku (týden), Zápis ze zasedání centrální banky (Fedu)
Akcenta napiště

Napište nám

Chcete se dozvědět více o našich službách a produktech?
Chcete s námi začít spolupracovat?
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Přibližný objem
v EUR / měsíc *
Jak jste se o nás dozvěděl/a?
Políčka s hvězdičkou jsou povinná. .
Akcenta zavolejte

Nebo zavolejte

Rádi Vám pomůžeme ve dnech:
pondělí - čtvrtek od 7:30 - 17:30
pátek od 7:30 - 17:00
+420 498 777 770
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.