AkcentaVstup do OLB

Ranní zprávy 25.9.2015

Ranní zprávy 25.9.2015
CZ2015-09-25

Klíčové události

  • ČR: ČNB ponechala úrokové sazby beze změny na technické nule a zopakovala závazek udržovat kurz koruny vůči euru nad hranicí 27 CZK/EUR minimálně do druhé poloviny roku 2016. Singer nevyloučil využití záporných sazeb, ale dodal, že v současné době není jejich použití potřeba. 
  • Německo: IFO index podnikatelské nálady v září vzrostl z 108,3 b. na 108,5 b. GfK index spotřebitelské nálady v říjnu klesl z 9,9 b. na 9,6 b.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu -2 % m/m. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 19. září: 267 tisíc. Prodeje nových domů v srpnu vzrostly meziročně o 5,7 % na 552 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru v ranních hodinách posílila k 27,11 CZK/EUR. Během odpoledne se uskutečnilo jednání ČNB, které podle očekávání žádné změny nepřineslo. Zároveň se ale vyplnil náš odhad, že guvernér Singer na tiskové konferenci upozorní na protiinflační rizika. Koruna se po vyjádření Singera dostala pod prodejní tlak a do konce obchodní seance oslabila k hladině 27,26 CZK/EUR, tedy k nejslabší hodnotě od začátku července. 
  • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem se vývoj odehrával ve prospěch domácí měny. Do pozdního odpoledne posílila k úrovni 24,13 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna nejdříve také připsala zisky, ale odpoledne se vrátila na původní hodnoty do blízkosti 6,445 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ztrácely. Výrazně si pohoršil především forint, který zamířil až k hranici 315 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny obchodoval kolem hladiny 4,233 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euro na hlavním měnovém páru včera nabralo solidní tempo a připsalo si velmi slušné zisky. Na konci evropské seance se eurodolar kotoval u hranice 1,13 USD/EUR. Společná evropská měna tak umazala veškeré ztráty, které nabrala od začátku týdne. Jaké faktory stály za posílením eura? Příčina není zcela zřejmá, jistě se ale do vývoje promítla nejistota před večerním vystoupením guvernérky Fedu Yellenové. Co se týče ekonomických dat, tak jejich výsledky byly celkově smíšené. Důležitá byla především čísla z Ameriky. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti sice klesl a prodeje nových domů vzrostly více, než se očekávalo, na druhou stranu objednávky zboží dlouhodobé spotřeby zaznamenaly propad.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (srpen)
  • USA: Hrubý domácí produkt – roční dynamika (2. kvartál), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (září), Projevy členů Fedu
Akcenta napiště

Napište nám

Chcete se dozvědět více o našich službách a produktech?
Chcete s námi začít spolupracovat?
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Přibližný objem
v EUR / měsíc *
Jak jste se o nás dozvěděl/a?
Políčka s hvězdičkou jsou povinná. .
Akcenta zavolejte

Nebo zavolejte

Rádi Vám pomůžeme ve dnech:
pondělí - čtvrtek od 7:30 - 17:30
pátek od 7:30 - 17:00
+420 498 777 770
×
Přihlaste se a už vám neuteče žádná zpráva z trhu či speciální nabídka od Akcenty. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

© 2017 AKCENTA CZ a. s.
tel.: +420 498 777 770
email: info@akcenta.eu
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.