Akcenta top

Ranní zprávy 25.10.2013

Ranní zprávy 25.10.2013

Klíčové události

  • ČR: Důvěra v domácí ekonomiku se od května zvyšuje. V říjnu se index ekonomického sentimentu zvýšil o 1,4 bodů na 88,9 bodů a pohybuje se tak na nejvyšší úrovni od srpna 2011, uvedl statistický úřad. V průmyslu vzrostl index sentimentu na nejvyšší úroveň od března 2012, souběžně se zvýšila i podnikatelská důvěra na 89,0 bodů ze zářijových 87,5 bodů, která je nyní na 18-ti měsíčním vrcholu.
  • Eurozóna: Podmínky v soukromém sektoru byly v říjnu méně příznivé, uvedl průzkum Markit Economics. Kompozitní ukazatel, sledující data nákupních manažerů z průmyslu a služeb eurozóny se v říjnu snížil na 51,5 bodů z 52,2 bodů v září. Výrobní index PMI v říjnu vzrostl na 51,3 bodů ze zářijových 51,1 bodů.
  • USA: Bilance zahraničního obchodu vykázala v srpnu schodek ve výši 38,8 mld. dolarů, uvedlo ministerstvo obchodu. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu do 19. října snížil o 12 tisíc na 350 tisíc, uvedlo americké ministerstvo práce.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruně se včera dařilo jako jediné měně ve svém regionu. Vůči euru posílila z úrovní kolem 25,80 CZK/EUR do pozdního odpoledne k hladině 25,71 CZK/EUR a umazala tak ztráty z předchozího dne. K ziskům koruny mohly dopomoci i výsledky nových dat z tuzemské ekonomiky. Vzhledem k opakované podpoře devizových intervencí zejména ze strany guvernéra ČNB Miroslava Singera není pravděpodobné skokové posílení domácí měny, nebo její výrazně silnější úrovně. Výhled na nadcházející týdny tak zůstává neměnný – koruna v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR. 
  • Vývoj na páru s americkým dolarem byl obdobný. Do konce obchodní seance domácí měna posílila k úrovni 18,62 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna také připsala znatelnější zisky a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,152 CZK/PLN.
  • Ze zbytku středoevropských měn zlotý i forint zprvu ztráceli, během odpoledne však své ztráty korigovali. Forint se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval nepatrně slabší na hladině 292,42 HUF/EUR, zlotý ukončil na hranici 4,177 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru se v průběhu včerejších obchodních hodin neprojevil žádný výraznější trend a kurz eurodolaru tak čelil pouze méně významným výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se společná evropská měna pohybovala mírně silnější na úrovni 1,38 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (říjen)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (září), Spotřebitelská důvěra (říjen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.