Akcenta top

Ranní zprávy 11.3.2015

Ranní zprávy 11.3.2015
CZ2016-03-11

Klíčové události

 • Německo: Obchodní bilance v lednu v přebytku 18,9 mld. EUR.
 • Eurozóna: ECB podle očekávání pro eurozónu dále uvolnila měnové podmínky. Již zápornou depozitní sazbu dále snížila o 10 bazických bodů na -0,4 % a hlavní zápůjční sazbu posunula z 0,5 % na nulu. Dále rozšířila program kvantitativního uvolňování (QE) a objem měsíčně nakupovaný aktiv navýšila z 60 mld. EUR na 80 mld. EUR. Prezident ECB M. Draghi uvedl, že program QE poběží nejméně do března 2017 a až do doby, než ECB uvidí udržitelný růst inflace směrem k 2 % cíli. Dále řekl, že zkušenost s negativními sazbami je zatím dobrá, a že sazby by se již dále snižovat neměly. ECB se nyní podle jeho slov zaměří na ostatní nekonvenční nástroje. 
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 259 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru koruna k euru se stále nic nového neděje. Včera v odpoledních hodinách koruna jen nepatrně oslabila a uzavřela na úrovni 27,05 CZK/EUR. V dohledné době nelze příliš očekávat, že by se kurz od současných hodnot výrazněji vzdálil. 
 • USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru bylo silně ovlivněno zasedáním ECB. Domácí měna nejprve oslabila k hladině 24,97 CZK/USD, poté se ale její směr obrátil a uzavřela v černých číslech na 24,26 CZK/USD. K velkým výkyvům došlo i na páru se zlotým, kde koruna nakonec uzavřela bez podstatnější změny na hranici 6,28 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl rozkolísaný. Zlotý vůči euru nejdříve posílil k 4,286 PLN/EUR, ale odpoledne se přesunul do ztráty a ukončil na 4,335 PLN/EUR. Forint se rovněž zprvu podíval k silnějším hodnotám k 308,6 HUF/EUR, poté ale oslabil k 311,3 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru bylo po zasedání ECB velmi rušno. Nová opatření ECB byla agresivnější, než s čím se počítalo a způsobila na trzích vlnu neklidu. Euro nejdříve na uvolnění měnových podmínek zareagovalo oslabením k 1,082 USD/EUR. Prezident ECB M. Draghi při tiskové konferenci investory uklidnil vyjádřením, že další snižování sazeb již není zapotřebí a poptávka po eurech se vzápětí opět podstatně zvýšila. Euro tak velmi prudce posílilo a na konci evropské seance se pohybovalo na hladině 1,115 USD/EUR. ECB byla včera věnována taková pozornost, že mimo jiné upozadila velmi slušný výsledek nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Očekávaná data a události

 • Slovensko: Průmyslová produkce (leden), Stavebnictví (leden)
 • Maďarsko: Průmyslová produkce (leden)
 • Polsko: Jednání NBP
 • Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností