Akcenta top

Ranní zprávy 18.3.2015

Ranní zprávy 18.3.2015
CZ2016-03-18

Klíčové události


• Eurozóna: Harmonizovaná inflace v únoru +0,2 % m/m a -0,2 % r/r. Obchodní bilance v lednu v přebytku 21,2 mld. EUR.
• Polsko: Maloobchodní prodeje v únoru +3,9 % r/r. Průmyslová produkce v únoru +6,7 % r/r. Ceny průmyslových producentů v únoru -1,4 % r/r.
• USA: Běžný účet platební bilance ve 4. kvartále v deficitu 125,3 mld. USD. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 265 tisíc. Philadelphský Fed index v březnu vzrostl z -2,8 b. na 12,4 b.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se ani včera nic nového neodehrálo. Stále pokračuje obchodování těsně na hranicí 27 CZK/EUR. Tento scénář se v dohledné době nejspíše nezmění, jelikož posílení koruny brání Česká národní banka a momentálně nejsou patrné žádné faktory, které by měly potenciál korunu podstatněji oslabit.
• USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru rozšířila zisky ze středy a posílila na nejsilnější hodnoty za poslední měsíc. V pozdních odpoledních hodinách se kotovala na hladině 23,88 CZK/USD. Domácí měna na páru se zlotým vystřídala pohyby na obě strany a uzavřela na hranici 6,30 CZK/PLN. 
• EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak forintu se vůči euru podařilo umazat část ze středečních ztrát. Po poledni se dostal až k úrovni 309,7 HUF/EUR, ale obchodní seance završil na 310,6 HUF/EUR. Vývoj zlotého byl rozkolísaný. Kolem 17. hodiny se pohyboval v blízkosti 4,28 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru byly patrné dozvuky ze středečního jednání americké centrální banky (Fedu). Americký dolar navázal na oslabující trend ze středečního večera a do konce evropské seance ztrácel k hladině 1,132 USD/EUR. Data z eurozóny příliš pozornosti nepřipoutala. Ani čísla ze Spojených států se do dění na trhu výrazněji nepromítla, a přitom dopadla vesměs pozitivně. Běžný účet sice prohloubil deficit více, než se očekávalo, zato ale Filadelfský Fed index vykázal podstatné zlepšení a přispěl k domněnkám, že americkému průmyslu se po útlumu začíná opět dařit. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti dopadly v souladu s očekáváními. 


Očekávaná data a události


• Německo: Index cen výrobců (únor)
• Maďarsko: Průměrná mzda (leden)
• USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (březen), Projevy členů Fedu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností