Akcenta top

Aktuální vývoj CZK k EUR

Aktuální vývoj CZK k EUR
12. 1. 2015 
• Koruna se i na začátku nového týdne nachází pod drtivým prodejním tlakem, když k euru se krátce před dnešní desátou hodinou nacházela na hladině 28,50 CZK/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty koruny od března 2009, což znamená, že se česká měna aktuálně nachází na téměř šestiletém minimu.
• Za prudkým oslabením koruny v posledních dnech, dnešek nevyjímaje, stojí primárně obava trhu, že Česká národní banka na únorovém zasedání oznámí zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 CZK/EUR na úroveň 29 CZK/EUR či výše. Silnou depreciaci koruny z předchozích dnů si lze přeložit tak, že trh z obavy před možným zásahem České národní banky bere osud koruny do vlastních rukou.
• Klíčovým zdrojem obav je tak Česká národní banka, respektive slabý prosincový růst spotřebitelských cen a výhled na spotřebitelskou inflaci pro letošní rok. Minimálně v první polovině roku je nutné počítat s výrazně nižším růstem spotřebitelské inflace, než původně Česká národní banka předpokládala. Osobně očekávám, že se meziroční růst cen bude pohybovat kolem nuly.
• Jaký je výhled na kurz koruny k euru pro nadcházející týdny? Koruna se bude minimálně do 5. února, kdy poprvé v letošním roce zasedá Česká národní banka, velmi pravděpodobně nacházet pod silným prodejním tlakem a obchodování bude probíhat nad hladinou 28 CZK/EUR. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na devizovém trhu nelze vyloučit ani oslabení koruny až k úrovni 29 CZK/EUR a výše. Vzhledem ke skutečnosti, že českým centrálním bankéřům oslabení koruny vyhovuje, tak od nich komentáře na podporu české měny neočekávám.
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností