Akcenta top

Analýza vývoje hlavních měnových párů

Analýza vývoje hlavních měnových párů
20. 09. 2022

EURCZK: Na kurz koruny má i nadále dominantní vliv Česká národní banka

Vývoj koruny vůči euru od poloviny května kontroluje devizovými intervencemi Česká národní banka (ČNB), která v souhrnu za období květen až červenec vynaložila na devizové intervence již přes 20 mld. eur. Devizové intervence ČNB obhajuje tím, že silnější kurz koruny je nezbytnou podmínkou ke stabilizaci inflace a postupnému návratu spotřebitelské inflace ke 2 % inflačnímu cíli. Bankovní rada ČNB vychází z předpokladu, že významným zdrojem spotřebitelské inflace jsou ceny komodit, na které je vhodné cílit i silnějším kurzem koruny.

Předpokládáme, že minimálně do zářijového zasedání bankovní rady ČNB (29/9) bude oslabení koruny i nadále bránit intervenční aktivita ČNB. Bez pomoci ČNB by přitom koruna velmi pravděpodobně oslabovala, pro což hovoří řada fundamentálních důvodů (hluboké schodky obchodní bilance a schodkový běžný účet platební bilance; zhoršující se ekonomická aktivita v ČR společně s prohlubující se energetickou krizí; zužující se úrokový diferenciál mezi korunou a eurem vzhledem ke zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou). Pro 4. čtvrtletí však předpokládáme, že ČNB bude sice i nadále intervenovat, ale zároveň „dovolí“ koruně mírně oslabit a reflektovat tak makroekonomickou realitu.

V základním scénáři proto očekáváme mírné oslabení koruny na horizontu 3 až 12 měsíců s tím, že ČNB zůstane po většinu této doby aktivní na devizovém a bude bránit koruně v nadměrné fluktuaci. V alternativním scénáři očekáváme výraznější oslabení koruny a to především na horizontu 3 až 6 měsíců. Tento scénář je založen na předpokladu, že ČNB nechá na korunu od 4. čtvrtletí více působit tržní síly. ČNB sice zůstane aktivní na devizovém trhu, ale oproti základnímu scénáři v menším měřítku.

 

EURCZK

1M

3M

6M

12M

Základní scénář

24,7

25,0

25,2

25,0

Alternativní scénář

25,0

26,0

26,0

25,0

EURCZK: Na kurz koruny má i nadále dominantní vliv Česká národní banka

EURUSD: Parita není konečná, další oslabení eura i nadále pravděpodobnější variantou

Vzhledem k rychlému utahování měnové politiky v USA (americký Fed bude i v září a ve 4. čtvrtletí razantně zvyšovat úrokové sazby a odprodávat ze své bilance cenné papíry) lze podle nás očekávat další posilování amerického dolaru a to hlouběji pod hladinu 1 USD/EUR, tzv. pod paritu. Další posilování dolaru očekáváme navzdory tomu, že Evropská centrální banka (ECB) v září přistoupila k razantnímu zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů a pro 4. čtvrtletí plánuje s utahováním měnové politiky pokračovat. Proti euru hovoří rovněž probíhající energetická krize v Evropě a v neposlední řadě máme stále trochu otazník s tím, jestli ECB na nadcházejících zasedáních z nastoleného trendu normalizace měnové politiky nezačne vycouvávat. Hospodářská recese v eurozóně totiž klepe na dveře a rychlý růst sazeb se nebude zamlouvat ani dluhopisovým trhům, obzvláště těm jihoevropským. Rizika na straně eura tak v horizontu nadcházejících 1 – 6 měsíců stále převažují.

 

EURUSD

1M

3M

6M

12M

Základní scénář

1,00

0,97

0,95

1,00

EURUSD: Parita není konečná, další oslabení eura i nadále pravděpodobnější variantou

USDCZK: Prognóza vývoje koruny k americkému dolaru je odvislá od prognózy EURCZK (Základní scénář) a EURUSD

 

USDCZK

1M

3M

6M

12M

Základní scénář

24,7

25,8

26,5

25,0

USDCZK: Prognóza vývoje koruny k americkému dolaru je odvislá od prognózy EURCZK (Základní scénář) a EURUSD

PLNCZK: Koruna vůči zlotému – v nejbližších měsících směřujeme ke stabilitě

Polská centrální banka (NBP) na zářijovém zasedání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů a hlavní úroková sazba se tak zvýšila na 6,75 %. Navzdory aktuálně velmi vysoké inflaci v Polsku a výhledu na vysokou inflaci i pro příští rok se NBP v cyklu utahování měnové politiky dostala těsně pod vrchol. Důvodem je zhoršený výhled na polskou ekonomiku, když HDP ve 2. čtvrtletí poklesl a zvyšuje se pravděpodobnost technické hospodářské recese Polsku. Podobně jako v případě české koruny, tak i v případě polského zlotého očekáváme, že bude vůči euru v nadhledu nejbližších dvou čtvrtletí dále oslabovat. To pro horizont 1 – 6 měsíců implikuje poměrně stabilní kurz na měnovém páru PLNCZK a další udržitelné posílení koruny očekáváme až v průběhu příštího roku.

 

PLNCZK

1M

3M

6M

12M

Základní scénář

5,20

5,21

5,20

5,10

PLNCZK: Koruna vůči zlotému – v nejbližších měsících směřujeme ke stabilitě
 

Zajistěte si kurz – Využijte termínové obchody s AKCENTOU

  • Jsou velmi snadno dostupné i pro malé firmy a živnostníky už od nízkých částek (od 10 000 EUR nebo ekvivalentu v jiné měně)
  • Jsou ZDARMA – neplatíte žádné poplatky za zpracování, poskytnutí ani vedení
  • Umožňují lepší plánování cash flow – nepřicházíte o peníze kvůli kurzovému riziku a máte možnost lepšího finančního plánování
  • V případě negativního vývoje kurzu nepřicházíte o svou marži z uzavřeného obchodu
  • Získáte jistotu pevného kurzu po celou dobu kontraktu a můžete v klidu spát
  • Vždy máte možnost podle aktuální situace a potřeby daný forward zkrátit či prodloužit (plně či částečně)
  • V nabídce různé typy termínových obchodů, pomůžeme Vám vybrat ten nejvhodnější
Budete vědět, za kolik v budoucnu nakoupíte nebo prodáte cizí měnu
Budete vědět, za kolik v budoucnu nakoupíte nebo prodáte cizí měnu
Získáte kalkulační kurz, tedy efektivní nástroj finančního plánování
Získáte kalkulační kurz, tedy efektivní nástroj finančního plánování
Ochrání Vaši firmu před negativním dopadem do plánu cash flow
Ochrání Vaši firmu před negativním dopadem do plánu cash flow
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností