Akcenta top

Blíží se výraznější korekce kanadského dolaru

Blíží se výraznější korekce kanadského dolaru
Miroslav Novák
Miroslav Novák

27. 05. 2021

Kanadský dolar (CAD) je v letošním roce doposud nejsilnější měnou v rámci tzv. majors (AUD, EUR, GBP, CHF, JPY, USD) a za necelých pět měsíců letošního roku je vůči němu slabší dokonce i česká koruna (CZK), která jinak vůči většině měn poměrně slušně posiluje. Na měnovém páru s americkým dolarem si CAD připsal od začátku letošního roku téměř 6 % a během května se přiblížil do těsné blízkosti hladiny 1,20 CAD/USD. Jedná se o nejsilnější hodnoty kanadské měny od května 2015, tj. za posledních šest let.

Jaké faktory stály za posilováním kanadské měny a bude trend posilujícího CAD pokračovat i v nejbližších týdnech? V první řadě si je třeba uvědomit, že kanadská ekonomika je silně exponována na vývoj cen komodit. V posledních měsících přitom došlo k výraznému růstu cen průmyslových kovů jako je měď či hliník. Zvýšila se cena uhlí a v neposlední řadě došlo i k výraznému nárustu cen ropy. Kanada je přitom předním exportérem všech výše zmíněných komodit a korelace mezi vývojem kanadské měny a ropy (vyšší ceny ropy se odráží do posilování CAD) je všeobecně známá. Od začátku dubna navíc roste i cena zlata. Celkově lze k rostoucím cenám komodit velmi dobře zakomponovat i příběh zrychlující inflace z posledních měsíců.

Dalším faktorem, který pomáhá CAD v posilování, je jednoznačně silné oživení kanadské ekonomiky. Tempo očkování proti Covidu19 sice nejprve nabíhalo o poznání pozvolněji, než tomu bylo v USA, a dokonce i než v zemích EU. Od konce března však očkování nabralo na obrátkách a v současnosti vykazuje Kanada vyšší proočkovanost než USA nebo EU. Oživení kanadské ekonomiky, zrychlující inflační tlaky (v dubnu spotřebitelská inflace zrychlila na 3,4 % r/r) a celkově pozitivní vyhlídky na nadcházející čtvrtletí se odrazily i do postoje kanadské centrální banky (BoC). Ta na dubnovém zasedání oznámila, že snižuje týdenní nákupy státních dluhopisů na 3 mld. týdně a začala jasněji signalizovat i zvyšování úrokových sazeb na rok 2022. BoC tak v tomto směru předbíhá hlavní centrální banky z pohledu tzv. utahování měnové politiky.

Navzdory všem výše jmenovaným pozitivům se však pro kanadskou měnu zvyšuje pravděpodobnost dočasné korekce na slabší hodnoty. CAD je na řadě měnových párů silně překoupený a signály o možném oslabení CAD začínají naznačovat např. i ukazatele o čistých pozicích (COT report). Na měnovém páru s americkým dolarem navíc působí silná psychologická hranice 1,20 CAD/USD. Pro konec května a červen se tak zvyšují šance, že CAD dočasně oslabí, a to řádově o 2-4 %.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností