Akcenta top

ČNB bude intervencemi bránit stabilitu koruny i na začátku 4. čtvrtletí

ČNB bude intervencemi bránit stabilitu koruny i na začátku 4. čtvrtletí
Miroslav Novák
Miroslav Novák

30.09.2022

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v souladu s předpoklady ponechala úrokové sazby beze změny v poměru 5 ku 2. Tj. dva členové bankovní rady, téměř s jistotou se jednalo o M. Moru a T. Holuba, hlasovali pro zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Hlavní úroková sazba tak setrvává na 7,00 %.

Za klíčové lze považovat sdělení, že ČNB bude i nadále intervenovat na devizovém trhu tak, aby bránila nadměrným výkyvům kurzu koruny. A další klíčovou informací je to, že si bankovní rada nechává otevřené dveře pro případné zvýšení úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních. Explicitně byl zmíněn rychlejší růst mezd a expanzivnější rozpočtová politika s rizikem rozjetí mzdově-inflační spirály.

Co očekávat od ČNB na začátku 4. čtvrtletí? Velmi pravděpodobně pokračování toho, co ČNB aplikovala během léta. ČNB tak bude i nadále intervenovat proti oslabení koruny a to odhadem v okolí hladiny 24,70 CZK/EUR. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka avizuje další zvyšování úrokových sazeb (ve 4. čtvrtletí v souhrnu o 125 bazických bodů), tak se bude dále zužovat úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami. Lze přitom očekávat, že nervozita na finančních trzích zůstane vysoká a tlak na korunu a tím pádem na ČNB se může stupňovat. Pro oslabení koruny hovoří i schodkový běžný účet platební bilance a klesající ekonomická aktivita v ČR i v Německu. Ostatně to, že finanční trh je nyní mimořádně citlivý na makroekonomické nerovnováhy v tomto týdnu velmi dobře ukázal výprodej britských státních dluhopisů či středoevropských měn (maďarský forint a polský zlotý).

Výsledně tak ČNB může být donucena zvýšit úrokové sazby právě kvůli stupňujícímu tlaku na korunu. Jak moc je tento předpoklad reálný uvidíme v nejbližších měsících. Výše devizových rezerv ČNB je sice vysoká, ale ne nevyčerpatelná. Zatím však mají centrální bankéři čas si případný ústup (omezení) z intervencí pořádně promyslet.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností