Akcenta top

Euro těží z výsledku 1. kola francouzských prezidentských voleb

Euro těží z výsledku 1. kola francouzských prezidentských voleb

• Do 2. kola francouzských prezidentských voleb postoupily E. Macron a M. Le Pen
• Ve francouzských volbách se hlasuje o euru, protože vítězství M. Le Pen by mohlo odstartovat definitivní rozpad eurozóny v podobě, jak ji známe dnes
• Největším rizikem pro společnou evropskou měnu v tuto chvíli představuje růst preferencí nacionalistické kandidátky M. Le Pen před 2. kolem prezidentských voleb

V 1. kole francouzských prezidentských voleb uspěli oba kandidáti, kterým předvolební průzkumy dávaly největší šance na postup do 2. kola. E. Macron získal 23,9 % a M. Le Pen 21,4 % hlasů. 2. kolo prezidentských voleb se koná 7. května a favoritem je jednoznačně proevropský E. Macron, kterému průzkumy přisuzují zhruba 60 % hlasů, zatímco protievropsky laděné M. Le Pen jen 40 %. Vítěztsví E. Macrona je pozitivní zprávou pro euro vzhledem k tomu, že jedním z hlavních cílů M. Le Pen je, aby Francie vystoupila z eurozóny. Z tohoto úhlu pohledu se tak ve francouzských volbách hlasuje o euru, protože vítězství M. Le Pen by mohlo odstartovat definitivní rozpad eurozóny v podobě, jak ji známe dnes.

S ohledem na poměrně velký rozdíl hlasů ve 2. kole ve prospěch E. Macrona by se v nadcházejících dvou týdnech mohlo dařit evropským akciovým trhům, dojít k poklesu výnosů jihoevropských státních dluhopisů a nelze vyloučit ani další posílení společné evropské měny vůči americkému dolaru.

Pokud se podíváme na devizový trh, tak vítězství E. Macrona v 1. kole prezidentských voleb pomohlo euru, které vůči dolaru otevíralo nad hladinou 1,09 USD/EUR, což je měsíční maximum společné evropské měny. Vzhledem k tomu, že zvolení proevropsky laděného kandidáta E. Macrona bylo očekáváno, tak další výraznější dopad na kurz eura očekávat spíše nelze. To však neznamená, že euro nemůže v závěru dubna a na začátku května vůči dolaru ještě mírně posílit. Výsledek 1. kola francouzských prezidentských voleb pomohl k ziskům i středoevropským měnám. Na mírně silnějších hodnotách v pondělí oproti pátku otevírala česká koruna, maďarský forint i polský zlotý.

Lze říci, že dopad výsledku francouzských voleb na euro je asymetrický. Tím je myšleno, že v případě realizace očekávaného scénáře je posílení eura výrazně nižší, než jaké by byly ztráty společné evropské měny v případě, že by do 2. kola postoupila M. Le Pen s J. L. Mélenchonem. Největším rizikem pro společnou evropskou měnu v tuto chvíli představuje růst preferencí nacionalistické kandidátky M. Le Pen před 2. kolem prezidentských voleb.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností