Akcenta top

Hrubý domácí produkt - 4. čtvrtletí 2013

Hrubý domácí produkt - 4. čtvrtletí 2013

Český statistický úřad (ČSÚ) upravil únorový odhad výkonu domácí ekonomiky za poslední čtvrtletí loňského roku směrem vzhůru. Konkrétně ve 4. čtvrtletí vzrostl HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,9 % a v meziročním vyjádření dokonce o 1,9 %. Silný závěr rou se pozitivně promítl i do výkonu ekonomiky za celý loňský rok, když HDP pokles pouze o 0,9 %.

Z pohledu poptávky k růstu HDP v 4. čtvrtletí nejvíce přispěly investice do fixního kapitálu, výdaje na konečnou spotřebu domácností a čisté exporty. Z pohledu nabídkové strany se nejvíce dařilo zpracovatelskému průmyslu a situace se zlepšila i ve stavebnictví.

Je silný růst HDP v závěru loňského roku předzvěstí robustního výkonu domácí ekonomiky v letošním roce? Předně je třeba si uvědomit, že lepšímu výsledku HDP pomohly v závěru loňského roku tabákové výrobky, když díky vyšší spotřební dani došlo k předzásobení na úkor prvního pololetí letošního roku. Otazník se vznáší i nad spotřebou domácností, když vyvstává otázka, zda domácnosti nepřesunuly díky intervenci České národní banky část nákupů do konce loňského roku na úkor začátku roku letošního. Růst HDP tak z těchto důvodů může být v první polovině letošního roku slabší a zmírnit tak současnou euforii.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností