V meziročním srovnání je velmi nízký růst spotřebitelských cen způsoben zejména poklesem cen energií pro domácnosti (elektřina o 10,5 %).
Meziroční růst spotřebitelských cen byl v květnu sice nejvyšší v letošním roce, ale i tak hluboko pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky (ČNB). Konkrétně se spotřebitelské ceny v květnu ve srovnání s dubnem zvýšily o 0,1 % a meziročně vzrostly o 0,4 %. Důvodem vyššího meziročního nárůstu spotřebitelské inflace byla především nízká srovnávací základna z loňského května. Před rokem totiž došlo k významnému poklesu cen za telefonní služby, když operátoři dokázali „zázračně“ snížit své marže.
V meziměsíčním srovnání letošní květen žádná významná překvapení nepřichystal, když nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů (2,7 %) a došlo i k růstu cen pohonných hmot (0,6 %). Naopak díky pozitivní sezónnosti poklesly ceny u některých druhů potravin – ovoce (4,6 %). V meziročním srovnání je velmi nízký růst spotřebitelských cen způsoben zejména poklesem cen energií pro domácnosti (elektřina o 10,5 %). Oproti tomu směrem nahoru šly ceny za alkoholické nápoje a tabák (3,4 %), oblečení a obuv (3,1 %) a tradičně za velmi citlivou položku potravin (2,5 %).
Květnový růst spotřebitelské inflace skončil znovu pod predikcí ČNB a navíc je nutno počítat s tím, že se meziroční růstová dynamika v červnu opět zpomalí. Inflace tažená poptávkou totiž v ČR dále neexistuje a dovozně inflační kanál v důsledku listopadové intervence ČNB se již téměř vyčerpal. Pro růst spotřebitelské inflace to znamená jediné – k výraznějšímu růstu cen dojde až v příštím roce a i to je s velkým otazníkem. Pomalejší návrat inflace k inflačnímu cíli ČNB rovněž znamená, že intervenční režim podle mě ČNB ponechá v platnosti i po delší dobu celého příštího roku.