Akcenta top

Krátký komentář k dnešnímu zasedání bankovní rady ČNB (27.září 2017) - psáno před zasedáním

Krátký komentář k dnešnímu zasedání bankovní rady ČNB (27.září 2017) - psáno před zasedáním

Téměř s jistotou však lze říci, že pokud se sazby nezvýší v září a zároveň nedojde k dramatickému obratu ve vývoji domácí či evropské ekonomiky, tak se zvýšení sazeb dočkáme v listopadu.

Poslední týdny přinesly řadu až překvapivě dobrých dat z domácí ekonomiky, které otevírají prostor dalšímu zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání ČNB. Jedná se především o výrazně rychlejší růst HDP a mezd ve 2. čtvrtletí letošního roku v kombinaci se spotřebitelskou inflací, která se letos drží stabilně nad 2 %. Od začátku srpna, kdy zasedala naposledy ČNB, rovněž pozorujeme stabilní kurz koruny vůči euru lehce nad hladinou 26 Kč/EUR. To jsou v souhrnu poměrně silné argumenty pro to, aby centrální bankéři v září úrokové sazby zvýšili.


Proti zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání naopak hovoří skutečnost, že se centrální bankéři často rozhodují na základě nové makroekonomické prognózy, která bude k dispozici až v listopadu. Argumentem proti zvýšení sazeb je i fakt, že ty se zvyšovaly v srpnu a to poprvé po téměř deseti letech. A v neposlední řadě v říjnu Evropská centrální banka velmi pravděpodobně zveřejní detaily ústupu z programu kvantitativního uvolňování. U některých členů bankovní rady ČNB tak mohou převážit právě tyto argumenty.


Výsledně vnímám pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání jako vyrovnanou padesát na padesát. Téměř s jistotou však lze říci, že pokud se sazby nezvýší v září a zároveň nedojde k dramatickému obratu ve vývoji domácí či evropské ekonomiky, tak se zvýšení sazeb dočkáme v listopadu. Je tedy zřejmé, že se ČNB podobně jako mnoho dalších centrálních bank v posledních měsících zřetelně vydala na cestu utaženějších měnových podmínek.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.