Akcenta top

Maloobchodní tržby - červen 2014

Maloobchodní tržby - červen 2014

Souhrnná čísla za maloobchod se sice ve druhé polovině roku budou pohybovat bezpečně v černých číslech, ale tempo růstu již nebude takové jako v jeho první polovině. Oproti tomu pozitivní výhled na maloobchod naznačuje index spotřebitelské důvěry, který je na nejsilnějších hodnotách od roku 2008.

Čísla z maloobchodu v červnu velmi pozitivně překvapila a vynahradila slabší tržby za květen. Ve srovnání s předchozím měsícem tržby vzrostly o 2,5 % a ve srovnání s loňským červnem se zvýšily dokonce o 8,2 %. K lepšímu souhrnnému údaji pomohly především tržby za opravy a prodej motorových vozidel (+ 15,3 %), ale velmi slušná čísla ukázal i samotný maloobchod včetně prodeje pohonných hmot (+5,0 %). Dařilo se prodeji v podstatě veškerého sortimentu od počítačů, přes výrobky pro kulturu, sport a rekreaci až po prodej potravin.

Takto silný výsledek za červen jsem neočekával. Otázkou je, zda podobný růst tržeb lze očekávat i v dalších měsících. Zde se domnívám, že spíše nikoliv. Souhrnná čísla za maloobchod se sice ve druhé polovině roku budou pohybovat bezpečně v černých číslech, ale tempo růstu již nebude takové jako v jeho první polovině. Oproti tomu pozitivní výhled na maloobchod naznačuje index spotřebitelské důvěry, který je na nejsilnějších hodnotách od roku 2008.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností