Akcenta top

Maloobchodní tržby - květen 2014

Maloobchodní tržby - květen 2014

Komentář k maloobchodním tržbám – květen 2014

 
Zpomalení maloobchodu není náhodné a po silném konci loňského a začátku letošního roku bylo jen otázkou času, kdy k němu dojde. Odkládané investice firem do vozových parků se promítaly do maloobchodu pozitivně, ale již duben ukázal zřetelné zpomalení a květen tuto skutečnost potvrdil. Maloobchodní prodeje aut tak narazily na své limity.
 
Poprvé v tomto roce se maloobchod dostal do červených čísel. V květnu tržby v maloobchodě ve srovnání s květnem loňského roku poklesly o 0,6 % a v meziměsíčním srovnání o 1,5 %. Po očištění o pracovní dny se sice květnové tržby meziročně vzrostly, avšak o pouhých 0,6 %.
 
Kde hledat hlavní důvod horších výsledků za květen? Jednoznačně u prodeje a oprav motorových vozidel. Zatímco auta byly tahounem maloobchodu v předchozích měsících letošního roku, tak v květnu došlo poprvé od loňského června k meziročnímu poklesu tržeb za automobily, a to o 1,9 %.
 
Zpomalení maloobchodu není náhodné a po silném konci loňského a začátku letošního roku bylo jen otázkou času, kdy k němu dojde. Rovněž je korektní zmínit skutečnost, že maloobchod byl tažen primárně tržbami za nákup a opravy motorových vozidel. Odkládané investice firem do vozových parků se promítaly do maloobchodu pozitivně, ale již duben ukázal zřetelné zpomalení a květen tuto skutečnost potvrdil. Maloobchodní prodeje aut tak narazily na své limity. V dalších měsících sice očekávám, že se maloobchod vrátí zpět do černých čísel, avšak růst již nebude tak silný jako zkraje roku.
 
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
miroslav.novak@akcenta.eu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností