Akcenta top

Nezaměstnanost – červen 2013

Nezaměstnanost – červen 2013

Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v červnu poklesla na 7,3 % z květnových 7,5 %. Na konci června bylo na úřadech práce hlášeno celkem 540 473 uchazečů o zaměstnání. Počet volných pracovních míst se zvýšil na 44 032. Na jedno volné pracovní místo tak v červnu připadalo o něco více než 12 uchazečů.

Daná čísla jsou však pozitivní jen na první pohled. Za poklesem nezaměstnanosti stojí v podstatě jen sezonní faktory a statistika je vylepšena tím, že absolventi škol se začnou na pracovní úřady ve větší míře hlásit až v červenci. Tristní situaci na pracovním trhu dobře vystihuje srovnání celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Loni v červnu jich bylo na úřadech hlášeno 474 586, letos v červnu o 65 tis. více.

Za nedobrou situací na pracovním trhu stojí především dlouhá hospodářská recese, která si vybírá negativní daň v podobě vyššího počtu nezaměstnaných osob. Ačkoliv se poslední data z české ekonomiky nesou v lehce pozitivním tónu, tak pracovního trhu se to zatím netýká a jediným pozitivem je fakt, že nezaměstnanost dále neroste. Ve zbylých čtvrtletích letošního roku sice již můžeme očekávat mírný růst domácí ekonomiky, avšak situace na pracovním trhu zůstane ve špatné kondici minimálně do začátku příštího roku. Teprve tehdy by se situace mohla začít pomalu zlepšovat.

analytik společnosti AKCENTA
 
nezamestnanost – kveten 2013
nezamestnanost a volna mista – kveten 2013

Zdroj: Český statistický úřad, AKCENTA

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností