Akcenta top

Nezaměstnanost - září 2013

Nezaměstnanost - září 2013

Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v září vzrostla na 7,6 % ze srpnových 7,5 %. Na konci září bylo na úřadech práce hlášeno celkem 557 058 uchazečů o zaměstnání. Počet volných pracovních míst mírně vzrostl na 41 422. Na jedno volné pracovní místo v září připadalo více jak 13 uchazečů.

Nárůst zářijové nezaměstnanosti lze přičíst zejména tradičnímu přílivu absolventů na úřady práce. V září jejich počet na úřadech práce vzrostl o 9 720 na celkových 41 181 absolventů. V meziročním srovnání se počet registrovaných absolventů zvýšil o 6 582 osob. Absolventi a mladiství se v září na celkové nezaměstnanosti podíleli ze 7,4 %.

Navzdory vyšší nezaměstnanosti začíná domácí pracovní trh vykazovat určité známky stabilizace, když podle vpřed hledících indikátorů (konjunkturální průzkum, index PMI) podniky v nadcházejících měsících neplánují propouštět. To je pozitivní zpráva. Na druhé straně nelze zakrýt fakt, že situace na pracovním trhu má do ideálu daleko a počet uchazečů o práci zůstává blízko nejvyšších hodnot v historii samostatné ČR. Znepokojující je i rostoucí počet nezaměstnaných absolventů a mladistvých.

Do konce letošního roku nezaměstnanost díky postupnému ukončování sezonních prací poroste a kulminovat by měla na začátku roku příštího, kdy lze očekávat míru nezaměstnanosti přesahující hladinu 8 %. Ke kvalitativnímu zlepšení na pracovním trhu nedojde dříve než v polovině příštího roku.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností