Akcenta top

Podíl nezaměstnaných osob – říjen 2018

Podíl nezaměstnaných osob – říjen 2018

Podíl nezaměstnaných osob v říjnu poklesl na 2,8 % ze zářijových 3,0 %. Říjnovému snížení nezaměstnanosti pomohla pokračující vyšší aktivita na pracovním trhu ve srovnání s letními měsíci, kdy je fluktuace zaměstnanců o něco nižší. Nezaměstnanost rovněž poklesla i ve skupině absolventů a mladistvých, i když jejich řady jsou letos na podzim o poznání prořídlejší než v předchozích letech.

Poptávka po nových zaměstnancích zůstává ze strany firem i nadále velmi vysoká, o čemž svědčí historicky rekordní počet nabízených volných pracovních míst (316,9 tis.). To, že by však byla významnější část volných pracovních míst zaplněna ze současných nezaměstnaných, je však téměř nereálné. Řada firem tak i v nadcházejících měsících musí počítat s velmi obtížným sháněním nových zaměstnanců. Nesoulad mezi poptávkou po práci nabídkou práce tak bude i v nejbližších měsících katalyzátorem rychlého růstu mezd. Zároveň je však třeba zmínit, že prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již jen velmi omezený.

Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok bude pravděpodobně činit jen 3,2 %. Pokud vyjdeme z předpokladu, že se růst domácí ekonomiky bude v příštím roce pohybovat lehce pod 3 %, tak nás ani na pracovním trhu žádná významná změna nečeká. I rok 2019 tak bude ve znamení nesouladu mezi vysokou nabídkou volných pracovních míst a nízkým stavem nezaměstnaných a výsledkem bude pokračující tlak na rychlý růst mezd.

 
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností