Akcenta top

Průmyslová produkce – srpen 2013

Průmyslová produkce – srpen 2013

Podle právě zveřejněné statistiky ČSÚ průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostla o 4,7 %. V meziročním srovnání došlo k růstu o 1,6 % a po očištění o vliv pracovních dnů dokonce o 4,2 %. V srpnu se tak průmysl dostal meziročně do kladných čísel, navzdory faktu, že letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský. Pozitivní srpnová data navíc podtrhují i údaje o nových zakázkách, jejich hodnota meziročně vzrostla o 12,3 %.

V srpnu se dařilo především automobilkám. Průmyslová produkce v odvětví výroby motorových vozidel vzrostla meziročně o 26,1 %. Zvýšila se i produkce plastových (o 4,1 %) a kovových výrobků (o 2,8 %). Na druhé straně došlo k dalšímu poklesu v odvětví těžby a dobývání (pokles o 14,1 %). Hodnota nových zakázek v srpnu vzrostla o 12,3 %, když ty ze zahraničí se zvýšily o 15,6 % a domácí o 6,4 %. Hodnota nových zakázek je v tomto roce rekordní.

Srpnová statistika z průmyslu nabízí nejpozitivnější čísla v tomto roce. Meziroční růst průmyslové produkce upravený o pracovní dny je poprvé v tomto roce kladný.  Navíc se konečně zlomila divergence mezi předstihovými ukazateli a reálnými daty. Zatímco v předchozích měsících hodnoty předstihových indikátorů v průmyslu rostly, tak výsledky reálných dat zůstávaly za očekáváními. To se v srpnu konečně zlomilo. Na druhé straně je nutné poznamenat, že lepší srpnové výsledky je nutno částečně přičíst na vrub i celozávodním dovoleným a jejich částečným přesunem do července. Za celý letošní rok i nadále počítám s poklesem průmyslové výroby o 2 %.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností