Celkově však nelze srpnové hodnoty hodnotit výrazně negativně a je lepší vyčkat, co přinesou další měsíce. Předstihové indikátory, ať již se jedná o index PMI či důvěru mezi průmyslovými podniky, žádné výrazné zpomalení produkce v nejbližších měsících nesignalizují a z toho důvodu zůstávám optimistou.
Srpnová data z průmyslu sice zklamala, avšak nelze z nich dělat ukvapené negativní závěry. Průmyslová produkce v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 3,6 % a v meziročním srovnání se snížila o 5,2 %. V případě očištění o pracovní dny činil meziroční pokles produkce pouze 2,8 %.
Objem výroby je během prázdnin tradičně zkreslen závodními dovolenými a ani letošní léto nebylo výjimkou. Dobře patrné je to v srpnu z údajů o výrobě motorových vozidel. Produkce automobilů v srpnu poklesla o 13,4 %, zatímco v červenci růst činil impozantních 46,6 %. Vzhledem k tomu, že automobilky jsou jednoznačným tahounem průmyslu, tak se pokles jejich výroby promítl i do souhrnných dat. Pokud k tomu navíc připočtu skutečnost, že pokles produkce vykázaly i těžba a energetika, tak se ani k jiným, než červeným číslům, dostat nešlo. Výjimkou byla v srpnu výroba počítačů s růstem o 12,7 % a chemický průmysl s růstem o 12,6 %.
Slabý byl v srpnu i počet nových zakázek s růstem pouze o 1,4 %. Růst nových zakázek z tuzemska byl již druhý měsíc v řadě větší než těch zahraničních. Vzhledem k srpnovému poklesu produkce se nelze divit ani nižším srpnovým tržbám.
Celkově však nelze srpnové hodnoty hodnotit výrazně negativně a je lepší vyčkat, co přinesou další měsíce. Předstihové indikátory, ať již se jedná o index PMI či důvěru mezi průmyslovými podniky, žádné výrazné zpomalení produkce v nejbližších měsících nesignalizují a z toho důvodu zůstávám optimistou. Na druhé straně nelze nevidět horší výsledky průmyslových statistik z Německa.