Akcenta top

Průmyslu se v červenci dařilo

Průmyslu se v červenci dařilo

Na druhé straně je třeba zmínit, že červencová data z průmyslu je nutné brát s ohledem na celozávodní dovolené a větší výkyvy produkce s určitou rezervou a je lepší je hodnotit až dohromady s čísly za srpen. Na ta si však budeme muset ještě měsíc počkat.


Průmyslu se v červenci jedním slovem dařilo. Meziročně produkce vzrostla o 10,3 %. Po očištění o nestejný počet pracovních dnů byl růst produkce s 6,7 % sice o něco nižší, avšak stále velmi solidní. Pozitivní je i dvouciferný růst nových zakázek o 11,2 % meziročně. Na druhé straně je třeba zmínit, že červencová data z průmyslu je nutné brát s ohledem na celozávodní dovolené a větší výkyvy produkce s určitou rezervou a je lepší je hodnotit až dohromady s čísly za srpen. Na ta si však budeme muset ještě měsíc počkat.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla v červenci bez výjimky všechna odvětví. Nejvyšší růst zaznamenala energetika, ale velmi slušný růst produkce zaznamenala i výroba kovových konstrukcí či motorových vozidel. V černých číslech skončilo i odvětví těžby a dobývání.

Dvouciferným tempem rostly i nové zakázky, a to jak z tuzemska, tak ty ze zahraničí. Velmi silně rostly nové zakázky v případě výroby ostatních dopravních prostředků.

O tom, že se průmyslu během léta slušně dařilo svědčí i měkká data v podobě indexu PMI či důvěry podnikatelů v odvětví průmyslu. Dnes zveřejněné červencové německé tovární objednávky sice mírně zklamaly, avšak jejich negativní dopad do české průmyslové výroby nelze přeceňovat.

Zpomalení průmyslové výroby se však ve druhé polovině letošního roku přeci jen nevyhneme, protože tempo růstu produkce přes 5 % je v roce 2018 s ohledem na kapacitní omezení domácích podniků neudržitelné.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností