Akcenta top

Ranné správy 21.7.2014

Ranné správy 21.7.2014

Klíčové události

  • Maďarsko: Průměrná měsíční mzda +4,8 % r/r.
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek ve výši 19,5 mld. EUR.
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v červenci poklesla na 81,3 bodů z 82,5 bodů v červnu.
  • MMF: Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvedla, že by Evropská centrální banka měla podporovat poptávku do té doby, než se plně zotaví. Podle Lagardeové jsou pro Evropskou unii nejzásadnějšími riziky nezaměstnanost a také vysoké zadlužení, které ohrožuje investice a snižuje potenciál pro ekonomický růst.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru na konci týdne naprosto stagnovala. Pohyby kurzu se odehrály v úzkém dvouhaléřovém pásmu a v těsné blízkosti hranice 27,42 CZK/EUR. I pro tento týden platí, že koruna bude postrádat jakýkoliv impuls k významnějším výkyvům. Lze tedy opět očekávat, že se kurz bude nadále vyvíjet kolem současných hodnot.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem nezaznamenala v průběhu pátku žádnou zásadnější změnu. Kolem 17. hodiny se kotovala nepatrně slabší na hladině 20,30 CZK/USD. Korunu nedoprovázel žádný trend ani vůči zlotému. Kurz se během pozdního odpoledne pohyboval na úrovni 6,614 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým měnám středoevropského regionu se dařilo. Zlotý posílil do závěru obchodní seance k hranici 4,14 PLN/EUR a umazal tak ztráty, které nabral ve čtvrtek. Obdobný byl i vývoj forintu vůči euru. Kurz v pozdních odpoledních hodinách ukončil na úrovni 309,7 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo do odpoledních hodin relativně klidné. K zajímavé události došlo po 15. hodině, kdy kurz eurodolaru prorazil hranici 1,35 USD/EUR a americký dolar posílil na nejsilnější hodnoty od začátku února. Eurodolar po korekci uzavřel na hladině 1,351 USD/EUR. I přesto, že kalendář na tento týden obsahuje řadu důležitých ekonomických ukazatelů, tak pozornost bude věnována především poslednímu červencovému týdnu, kdy budou zveřejněna data z amerického trhu práce. Aby se americký dolar udržel na silnějších hodnotách, je nezbytné, aby výsledky nezaměstnanosti a tvorby pracovních míst navázaly na překvapivě pozitivní čísla z června.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (červen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností