Klíčové události
- ČR: Průmyslová výroba vzrostla v červenci o 0,4 m/m a 2,1 % r/r. Stavební výroba za červenec rostla o 4,8 % m/m a 0,2 % r/r, ještě v červnu byl zaznamenán meziroční pokles o -11,6 % r/r.
- Německo: Obchodní bilance vykázala v červenci přebytek 14,5 miliard eur, uvedl spolkový statistický úřad. V meziměsíčním srovnání vývoz zaznamenal překvapivý pokles, zatímco růst dovozu překonal očekávání.
- USA: Počet nových pracovních míst mimo sektor zemědělství v srpnu vzrostl o 169 tisíc na 136,13 milionů, uvedlo ministerstvo práce. V meziročním srovnání se tvorba pracovních míst zvýšila o 2,2 milionů a byla tak nejvyšší od září 2008. Míra nezaměstnanosti se v srpnu snížila z červencových 7,4 % na 7,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna v závěru týdne čelila nevýznamným výkyvům na obě strany, obchodování během dne probíhalo v pásmu 25,72 – 25,78 CZK/EUR. Kolem 17. hodiny se vůči euru kotovala mírně slabší na hranici 25,76 CZK/EUR. Koruně na páru s eurem v pátek evidentně nepomohla k ziskům ani pozitivní data z tuzemské ekonomiky, kde překvapil zejména výsledek stavebnictví.
- Domácí měně se na páru s dolarem naopak spíše dařilo. V ranních hodinách nepatrně oslabila, své ztráty však korigovala a z úrovní kolem 19,66 CZK/USD posílila do pozdních odpoledních hodin na hladinu 19,57 CZK/USD. Na vývoj vůči dolaru, na rozdíl od eura, se mohla pozitivně projevit i nová makrodata z české ekonomiky.
- Posilující trend se držel ke konci týdne celého středoevropského regionu. Forint z rána, kdy se pohyboval těsně pod hladinou 302 HUF/EUR, opět zamířil k hranici 300 HUF/EUR, pod kterou ukončil na 299,86 HUF/EUR. Dařilo se i zlotému, který z dopoledních úrovní kolem 4,30 PLN/EUR posílil do pozdních odpoledních hodin k hladině 4,278 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru společná evropská měna během dopoledne mírně oslabila k hranici 1,31 USD/EUR, kolem poledne však kurz eurodolaru obrátil trend a euro zamířilo vstříc ziskům, v závěru obchodní seance se kurz kotoval na úrovni 1,316 USD/EUR. Ztrátovým hodnotám dolaru mohly dopomoci i slabší, než očekáváné výsledky z amerického trhu práce. Ten nadále zůstává jako jeden z klíčových ukazatelů pro americkou centrální banku (Fed), na základě kterých se bude Fed rozhodovat, zda začít omezovat tzv. program kvantitativního uvolňování, a v jaké míře.
Dnešní očekávaná data a události
- Česká republika: Index spotřebitelských cen (srpen), Míra nezaměstnanosti (srpen)
- Slovensko: Zahraniční obchod (červenec)
- USA: Spotřebitelské úvěry (červenec)