Akcenta top

Ranní zprávy 4.4.2019

Ranní zprávy 4.4.2019
CZ2019-04-04 

Klíčové události

  • Slovensko: Maloobchodní tržby se v únoru v meziročním porovnání nezměnily.
  • Eurozóna: Maloobchodní tržby vzrostly v únoru o 2,8 % r/r
  • USA: Dle ADP Národního reportu o zaměstnanosti bylo v americké ekonomice vytvořeno 129 tis. nových pracovních míst.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Makroekonomický kalendář byl včera na významná data poměrně chudý. Koruna tak pokračovala v posilujícím trendu z minulých dní, kdy její kurz během úterního odpoledne vyklesal až na úroveň 25,71 CZK/EUR. Český makroekonomický kalendář pak bude nezajímavý až do konce týdne. Fundament koruny tak bude ovlivňovat především vývoj v zahraničí. Především vyjednávání v britském parlamentu o brexitu, či páteční zveřejnění německé průmyslové produkce za měsíc únor by mohly kurz koruny a fundamentální výhled změnit.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna posilovala i vůči dolaru. Opět za tím ale nemá smysl hledat fundament. Koruna tak vůči hlavní měně světa posílila na úroveň 22,90 CZK/USD. Naopak vůči zlotému koruna mírně oslabila a její kurz se nakonec okolo včerejší páté hodiny odpoledne pohyboval na úrovni 6,00 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si vůči euru připsal včera zisky a jeho kurz se během středečního odpoledne pohyboval na hladině 320,2 HUF/EUR. Zlotý, stejně jako ostatní regionální měny, také vůči hlavní evropské měně včera posiloval. Jeho kurz se tak okolo páté hodiny pohyboval na úrovni 4,288 PLN/EUR. Kurzem zlotého pak mohlo pohnout zasedání polské centrální banky NBP. Ta ale nastavení měnové politiky nezměnila a letos se nejspíš ani změn ze strany tamních centrálních bankéřů nedočkáme. 
  • EURUSD: Na rozdíl od středoevropských měn, vůči dolaru euro během včerejška posilovalo a okolo páté hodiny odpoledne se obchodovalo s kurzem 1,123. Na tomto posilování se podílela především technická korekce, kdy eurodolar klesal posledních 6 dní. Posílení pak mohlo pomoci i rozhodnutí o dalším odložení brexitu a ochoty Theresy Mayové vyjednávat o podmínkách vystoupení z EU s Jeremy Corbynem. To totiž zvýšilo šance, že by během času navíc mohli britští poslanci najít řešení současné komplikované situace. To, že se ale řešení skutečně najde, není vůbec jisté a další komplikace mohou pomoci dalšímu oslabování eura a potenciálnímu přiblížení eurodolaru k paritě. Koneckonců ochota Mayové vyjednávat s Corbynem se v konzervativní straně setkala s poměrně velkým odporem.

Očekávaná data a události

  • Německo: Průmyslové objednávky (únor)
  • Eurozóna: Zápis ze zasedání ECB
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností