ČR:Růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí loňského roku byl na základě zpřesněného odhadu navýšen na 0,8 % k/k oproti původním 0,5 % k/k a na 5,5 % r/r z původních 5,2 % r/r. Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu poklesl na 57,3 z únorových 58,8 bodu. Státní rozpočet ke konci března vykázal přebytek ve výši 16,26 mld. korun oproti loňskému přebytku ve výši 4,68 mld.
Eurozóna:Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu potvrzen na hodnotě 56,5 bodu.
Německo:Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 0,7 % m/m a o 1,3 % r/r.
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu setrval na 53,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v úvodu zkráceného pracovního týdne pohybovala vůči euru pod hladinou 25,40 CZK/EUR a v závěru odpoledne dokonce těsně nad hladinou 25,30. Český statistický úřad zlepšil odhad výkonosti české ekonomiky v závěru loňského roku na 5,5 % r/r, což je o 0,1procentního bodu výše ve srovnání s prognózou České národní banky (ČNB). Je však nepravděpodobné, že by ČNB na tuto odchylku nějak reagovala. Oproti tomu index PMI v březnu opět mírně poklesl, avšak setrvává výrazně nad hranicí 50 bodů, což signalizuje pokračující silný růst domácí průmyslové aktivity. Přebytek státního rozpočtu byl v 1. čtvrtletí, jak jinak, než výrazně zkreslen přílivem peněz z EU, bez kterých by byl státní rozpočet schodkový, a to navzdory silnému růstu HDP a rekordní zaměstnanosti.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabovala, když se během odpoledne obchodovalo téměř výhradně nad hladinou 20,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruna pohybovala těsně nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý dařilo jak maďarskému forintu, který vůči euru posílil na úroveň 312 HUF/EUR, tak polskému zlotému, který v závěru dne zamířil pod hladinu 4,20 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý oslabovalo euru vůči dolaru, když se obchodování během odpoledne přesunulo pod hladinu 1,23 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Deficit a dluh vládních institucí (4. čtvrtletí), Míra zaměstnanosti a nezaměstnanosti (únor)
Polsko: Index spotřebitelských cen (březen) – předběžný odhad
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (březen), Index aktivity ISM v sektoru služeb (březen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (únor)