Eurozóna:Index nákupních manažerů PMI v maloobchodu v únoru vzrostl na 52,3 bodu z lednových 50,8 bodu.
USA:Tovární zakázky v lednu poklesly o 1,4 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu po finální úpravě poklesly o 3,6 % m/m oproti předběžným -3,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru v úterý přispala další poklidný den bez domácích makroekonomických dat s obchodováním v okolí hladiny 25,40 CZK/EUR. Dnes už se sice domácích statistik dočkáme a to v podobě únorových devizových rezerv České národní banky, avšak tato statistika již po ukončení kurzového závazku zdaleka nebudí tolik pozornosti. Velmi zajímavým dnem z pohledu domácích statistik bude až pátek, kdy bude zveřejněn vývoj mezd ve 4. čtvrtletí, únorová spotřebitelská inflace a lednový vývoj zahraničního obchodu. Koruna tak bude mít konečně na co reagovat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila a po většinu odpoledne se obchodovalo lehce pod hladinou 20,50 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým k žádným významnějším pohybům nedošlo a obchodování pokračovalo lehce nad úrovní 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který v úterý vůči euru posílil z ranních 314 na odpoledních 313 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru v úterý nejprve posílil na 4,18 PLN/EUR, aby během odpoledne zisky odevzdal a vrátil se k úrovni 4,19 PLN/EUR. Od dnešního zasedání Polské centrální bank (NBP) žádné významnější změny v rétorice očekávat nelze a tím pádem by i dopad na kurz zlotého měl být limitovaný.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v úterý opět posílilo a během odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 1,24 USD/EUR. Pokud pomineme několik spíše druhořadých statistik z eurozóny i z USA, tak hlavní pozornost vzbudila reakce Evropské unie (EU) na slova D. Trumpa o možnosti zavedení cel na dovoz oceli, hliníku a automobilů. EU by vůči USA reagovala odvetným zavedením cel ve výši 25 % na širokou škálu zboží. Je smutné vidět zbytečné obchodní přestřelky a vyvolávání nejistoty v době, kdy globální ekonomika roste synchronně a bez zjevných makroekonomických rizik, což zde již dlouho nebylo.
Očekávaná data a události
ČR: Devizové rezervy (únor)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí)
Polsko: Zasedání Polské centrální banky
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru podle agentury ADP (únor), Obchodní bilance (leden), Béžová kniha Amerického Fedu