Eurozóna: Spotřebitelské ceny v srpnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,5 % m/m a 9,1 % r/r a v jádrové složce inflace zrychlila na 4,3 % r/r z červencových 4 % r/r.
Německo: Míra nezaměstnanosti v srpnu vzrostla na 5,5 % z červencových 5,4 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny v srpnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,8 % m/m a o 16,1 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění poklesl o 2,1 % k/k a vzrostl o 5,5 % r/r.
USA: V soukromém sektoru bylo podle agentury ADP v srpnu vytvořeno 132 tis. pracovních míst. Výrobní aktivita v okolí Chicaga v srpnu vzrostla na 52,2 z červencových 52,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu opět posílila a v odpoledních hodinách se obchodovalo dokonce krátce pod hladinou 24,50 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl přitom včera prázdný a posílení koruny lze odůvodnit vývojem ve středoevropském regionu (v první polovině týdne výrazně posílil maďarský forint a posiloval i polský zlotý). Dnes může dalšímu posilování koruny vystavit stopku srpnový index PMI ve výrobě a to v případě dalšího poklesu podnikatelské důvěry.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v souhrnu za celý den posílila až pod hladinu 24,40 CZK/USD v závěru odpoledne. Na a na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování na spodní straně hladiny 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru dále rozšířil úterní zisky a v závěru středečního odpoledne se nacházel těsně nad hranicí 400 HUF/EUR. Forintu i ve středu pomáhalo úterní zvýšení sazeb tamní centrální banky (MNB) a celkově velmi jestřábí postoj MNB. Vzhledem ke zhoršení sentimentu na finančních trzích jsou však podle nás poslední zisky forintu jen dočasné. Polský zlotý posílil k úrovni 4,52 PLN/EUR. Srpnová inflace v Polsku dále zrychlila. Nelze však očekávat, že by na to tamní centrální banka (NBP) zareagovala dalším výraznějším zvýšením sazeb, protože ekonomická aktivita v Polsku citelně zpomaluje, což ostatně dokládá pokles HDP ve 2. čtvrtletí.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu pokračovalo obchodování v širším okolí hranice 1 USD/EUR a nic na tom nezměnila ani srpnová spotřebitelská inflace v eurozóně. Meziroční zrychlení inflace na 9,1 % (hlavním zdrojem inflace zůstávají energie a potraviny) a na 4,3 % v jádrové složce zvýšilo šance, že Evropská centrální banka (ECB) na zasedání v příštím týdnu zvedne úrokové sazby rovnou o 75 bazických bodů. Právě výhled na výraznější zvýšení sazeb ECB v kombinaci s určitou úlevou na trhu s energiemi pomáhá euru.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobě (srpen), Plnění státního rozpočtu (srpen)
Eurozóna: Index PMI ve výrobě (srpen) – finální údaj, Míra nezaměstnanosti (červenec)
Německo: Maloobchodní tržby (červenec)
Polsko: Index PMI ve výrobě (srpen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 27/8), Index ISM ve výrobě (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Bostic