Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí předběžně vzrostl o 0,1 % k/k a o 1,3 % r/r.
Německo: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí předběžně mezikvartálně stagnoval a poklesl o 0,1 % r/r. Spotřebitelské ceny v dubnu předběžně vzrostly o 0,4 % m/m a o 7,2 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v dubnu předběžně vzrostly o 0,7 % m/m a 14,7 % r/r.
USA: Jádrová inflace vyjádřená indexem PCE v březnu vzrostla o 0,3 % m/m a 4,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v dubnu finálně vzrostla na 63,5 z březnových 62 bodů. Index ISM ve výrobním sektoru v dubnu vzrostl na 47,1 z březnových 46,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v závěru minulého týdne i nadále pohybovala v okolí hladiny 23,50 CZK/EUR, ale včera oslabila nad hladinu 23,60 CZK/EUR. Z včerejšího oslabení koruny však nemá zatím smysl dělat významnější závěry, protože řada trhů byla kvůli Svátku práce zavřených a na trzích byla celkově výrazně nižší likvidita a vyšší nervozita kvůli krachu americké banky First Republic. Dnes ráno bude zveřejněn předběžný odhad výkonu domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku a podle nás je to zhruba 50 na 50, že HDP mezikvartálně poklesl. Pro vývoj koruny v tomto týdnu budou důležité tři provázané faktory – sentiment na finanční trzích, středeční zasedání ČNB a zasedání centrálních bank v USA a v eurozóně.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna oslabila a v závěru pondělního odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 21,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala primárně v rozmezí 5,12 – 5,14 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který posílil až pod hladinu 372 HUF/EUR. Polský zlotý v pondělí oslabil nad hladinu 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na konci dubna i včera obchodovalo v širším okolí hladiny 1,10 USD/EUR. Na konci minulého týdne byla sice zveřejněna řada makroekonomických statistik v eurozóně i v USA, ale trhy evidentně vyčkávají na zasedání centrálních bank v tomto týdnu. Americký Fed zasedá ve středu večer a Evropská centrální banka ve čtvrtek. Tento týden by mohl zároveň přinést rozuzlení v tom, zdali euro bude dále posilovat směrem k hladině 1,15 USD/EUR nebo se obchodování zlomí zpět hlouběji pod hladinu 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index PMI ve výrobě (duben), Plnění státního rozpočtu (duben)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (duben), Index PMI ve výrobním sektoru (duben) - finálně
Německo: Maloobchodní tržby (březen)
Polsko: Index PMI ve výrobě (duben)
USA: Průmyslové zakázky (březen), Otevřené pracovní pozice JOLTs (březen)