Akcenta top

Ranní zprávy 02.06.2022

Ranní zprávy 02.06.2022
CZ2022_06_02

Klíčové události

 • ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu poklesl na 52,3 z dubnových 54,4 bodu. Schodek státního rozpočtu se na konci května prohloubil na 189,3 z dubnových 100,1 mld. korun.
 • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu finálně poklesl na 54,6 z dubnových 55,5 bodu. Míra nezaměstnanosti v dubnu stagnovala na 6,8 %.
 • Německo: Maloobchodní tržby v dubnu poklesly o 5,4 % m/m a o 0,4 % r/r.
 • Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v květnu poklesl na 48,5 z dubnových 52,4 bodu.
 • USA: Index ISM ve výrobním sektoru v květnu vzrostl na 56,1 z dubnových 55,4 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se vůči euru ve středu pohybovala na horní straně hladiny 24,70 CZK/EUR. Květnová čísla z domácího zpracovatelského průmyslu nevyznívají úplně optimisticky. Když pomineme fakt, že index PMI poklesl na 52,3 bodu, což je nejslabší hodnota indexu od října 2020, tak za zvýšenou pozornost stojí především negativní vývoj nových zakázek (zakázky klesly již třetí měsíc v řadě) a nejpomalejší růst zaměstnanosti od loňského října. Až do začátku letošního roku přitom platilo, že podniky trápila primárně vysoká inflace v podobě prudce rostoucích vstupních nákladů v kombinaci s nedostatkem materiálu a neúměrně se prodlužujícími dodavatelskými lhůtami. Tyto faktory na podniky doléhají i nadále, ale nově pozvolna vstupuje do hry ochabující poptávka (a netýká se to výlučně ČR, když podobné výsledky dostáváme z Polska či z Německa). Většině podniků se přitom v posledním cca roce dařilo převádět růst nákladů na odběratele, což se v případě ochabující poptávky může ukazovat jako stále problematičtější. Když do celé mozaiky vložíme ještě extrémní růst cen energií, tak řadu výrobních podniků čekají nelehké časy.
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila k úrovni 23,20 CZK/USD a to především během odpoledne, kdy reagovala na vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo primárně v rozmezí 5,38 – 5,40 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera zůstával pod prodejním tlakem maďarský forint, který krátce oslabil až na necelých 399 HUF/EUR a je tak nejslabší od začátku března, kdy v reakci na ruské napadení Ukrajiny středoevropské měny prudce oslabovaly. Oslabil i polský zlotý, když se obchodovalo především v rozmezí 4,585 – 4,60 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu posílil americký dolar, když spouštěčem byl odpoledne překvapivý růst květnového indexu ISM ve výrobě. Z dalších makroekonomických statistik stály za pozornost slabé dubnové maloobchodní tržby v Německu, které naznačují, že vysoká inflace může ve zbytku letošního roku dost negativně dopadat na spotřebu domácností. V závěru středečního odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,067 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (duben)
 • USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (květen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28/5), Průmyslové zakázky (duben), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Mesterová
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností