ČR: Domácí ekonomika v 1. čtvrtletí dle finálních dat mezikvartálně stagnovala, meziročně klesla o 0,5 %.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,3 % m/m a o 5,5 % r/r. Ceny v jádrové složce pak vzrostly o 0,3 % m/m a o 5,4 % r/r. Míra nezaměstnanosti v květnu setrvala na 6,5 %.
Německo: Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,4 % m/m, meziročně klesly o 3,6 %. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 5,7 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu dle předběžného odhadu meziměsíčně stagnovaly, vzrostly o 11,5 % r/r.
USA: Jádrová PCE inflace v květnu vzrostla o 0,3 % m/m a o 4,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červnu dle finálních dat vzrostla na 64,4 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se v závěru týdne obchodovalo v rozmezí 23,72 – 23,78 CZK/EUR, koruna v souhrnu oslabila. Zveřejněna byla finální data o vývoji tuzemské ekonomiky v 1. letošním čtvrtletí. Byla potvrzena mezikvartální stagnace (ve 4. čtvrtletí 2022 -0,4 % k/k), meziroční odhad byl mírně revidován směrem dolů z -0,4 % r/r na -0,5 % r/r (ve 4. čtvrtletí 2022 +0,3 % r/r). Zveřejněn byl záznam z posledního jednání bankovní rady České národní banky (ČNB), kdy bylo rozhodnuto o ponechání úrokových sazeb beze změny. Pro toto rozhodnutí hlasovalo 5 členů rady, 2 členové hlasovali pro navýšení o 25 bazických bodů (T. Holub a K. Kubelková). Většina rady se však shodovala v tom, že úrokové sazby zůstanou na stávající či vyšší úrovni po delší dobu (např. E. Zamrazilová: je předčasné diskutovat o případném snižování sazeb; J. Procházka: předčasné zahájení cyklu snižování sazeb by mohlo příliš oživit domácí poptávku a vést k potřebě zvýšení sazeb v příštím roce). Dle A. Michla a J. Fraita by mohlo na některém z dalších zasedání dojít ke zvýšení sazeb v případě, že budou klíčové centrální banky i nadále pokračovat v navyšování sazeb a vysoká inflace bude přetrvávat. T. Holub uvedl, že toto zasedání bylo poslední příležitostí pro zvýšení sazeb v této inflační epizodě.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zprvu oslabovala nad hladinu 21,90 CZK/USD, poté však ztráty umazala a zakončila mírně nad hladinou 21,75 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna naopak mírně ztratila, na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nedařilo, zakončil na hladině 373 HUF/EUR. Polský zlotý si udržel čtvrteční zisky, zakončil na hladině 4,43 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu posiloval dolar pod hladinu 1,085 USD/EUR, poté si začalo zisky připisovat euro, když zamířilo nad úroveň 1,090 USD/EUR. Růst inflace v eurozóně sice v červnu dle odhadu zpomalil více, než se čekalo, v jádrové složce však naopak došlo ke zrychlení růstu.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (červen)
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (červen)
Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (červen)
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (červen)
USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (červen), Index ISM ve zpracovatelském sektoru (červen)