Akcenta top

Ranní zprávy 03.08.2021

Ranní zprávy 03.08.2021
CZ2021_08_03

Klíčové události

 • ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v červenci snížil na hodnotu rovných 62 bodů. O měsíc dříve byl přitom o 0,7 bodu výš. Státní rozpočet se na konci července nacházel ve schodku 279,4 miliardy korun – to je nejvíc v historii samostatné České republiky
 • Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se podle zpřesněných údajů v červenci zastavil na hodnotě 62,8 bodu, tedy o 0,6 bodu níž než o měsíc dříve.
 • Německo: Maloobchodní tržby se v červnu meziměsíčně zvýšily o 4,2 %, v rámci meziročního srovnání pak činil nárůst dokonce 6,2 %, index PMI ve zpracovatelském sektoru se dle finálních údajů vyšplhal v červenci na úroveň 65,9 %.
 • Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru vykázal koncem července hodnotu 57,6 bodu.
 • USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se během července dostal až na úroveň 63,4 bodu, index ISM ve zpracovatelském sektoru vykázal v témže měsíci konečnou hodnotu 59,5 bodu, a zůstal tak za očekáváním analytiků.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: První obchodní den nového měsíce se pro korunu vyvinul velice dobře. Alespoň co se týče jejího směnného kurzu vůči jednotné evropské měně. Koruna dokázala až na pár drobných výjimek posilovat v průběhu celého včerejška, díky čemuž upevnila svoji pozici z ranních 25,51 CZK/EUR až na konečných 25,47 CZK/EUR.
 • USDCZK & PLNCZK: Velice podobné dění bylo možné sledovat rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. I tady tahala koruna za delší konec pomyslného provazu a vylepšila svoji výchozí pozici o čtyři haléře na odpoledních 21,44 CZK/USD. Pokud jde o devizový trh, na němž se směňuje tuzemská měna za polský zlotý a naopak, zde už to bylo o něco komplikovanější. Kurz v průběhu včerejška osciloval oběma směry, přičemž nakonec se změnil v neprospěch koruny, která naneštěstí oslabila z ranních 5,58 CZK/PLN na konečných 5,59 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint má za sebou velice povedený den. Ráno bylo na devizových trzích jedno euro k dostání v kurzu 358,8 HUF/EUR, o několik hodin později nicméně investorům stačilo už jen 356,4 forintu. A polepšila si také zbylá středoevropská měna – polský zlotý. Ten posiloval de facto v průběhu celého včerejška, přičemž důvod, proč se hodnota směnného kurzu nedostala ještě níž než na konečných 4,559 PLN/EUR, spočíval v dílčím úspěchu eura na samý závěr obchodního dne.
 • EURUSD: Neúspěšný začátek nového týdne se jednotné evropské měně podařilo částečně napravit na devizovém trhu s americkým dolarem. Byť je nutno podotknout, že směnný kurz doznal ve výsledku jen kosmetické úpravy, neboť zatímco ráno stálo jedno euro 1,187 dolaru, pozdě odpoledne se kurz zastavil na hodnotě 1,188 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Index cen výrobců (červen).
 • USA: Průmyslové objednávky (červen), proslov šéfky Fedu Michelle Bowmanové.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností