USA: V červenci bylo podle ukazatele ADP vytvořeno 324 tis. pracovních míst v soukromém sektoru.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu oslabila a ke konci odpoledne se obchodovalo těsně pod hranicí 24 CZK/EUR. Koruně včera nepomohl vývoj na eurodolaru (posilování dolaru) i růst rizikové averze na finančních trzích (agentura Fitch snížila USA dlouhodobý AAA rating a lepší čísla z amerického pracovního trhu ADP lze interpretovat jako argument pro zářijové zvýšení sazeb Fedem). Dnes bude koruna opět ovlivněna sentimentem na trzích, ale do hry vstoupí i zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). To, že ČNB ponechá sazby beze změny (hlavní sazba na 7 %) je téměř jistotou, a tak směrem k zasedání bude podle nás klíčové sledovat dvě věci. Za prvé vyznění nové makroekonomické prognózy. Ta velmi pravděpobně vyzní tak, že v příštím roce inflace sestoupí ke 2 % (respektive dokonce lehce pod 2 %) a zároveň ukáže (3M PRIBOR), že by měla bankovní rada začít v letošním 3. a především ve 4. čtvrtletí rychle snižovat úrokové sazby. Za druhé bude záviset na tom, zda na tiskové konferenci guvernér A. Michl opět prohlásí, že bankovní rada považuje za nutné držet úrokové sazby vysoko po delší dobu a že bankovní rada dogmaticky nesleduje model. Výsledně se podle nás toho směrem k dalším zasedáním ČNB ještě příliš nového nedozvíme. Pravděpodobnost, že ČNB začne sazby snižovat ve 4. čtvrtletí se však podle nás zvyšuje. Dopad na kurz koruny? Větší volatilita v průběhu odpoledne a reakce koruny v závislosti od nové prognózy a tiskové konference.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si včera vůči polskému zlotému další zisky nepřipsala a obchodování se stabilizovalo pod hladinou 5,40 CZK/PLN. Vůči americkému dolaru koruna oslabila těsně pod hladinu 22 CZK/USD.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval pod hladinou 390 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého k euru se včera po úterním výprodeji stabilizovalo v rozmezí 4,44 – 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči dolaru po lepších datech z USA (vyšší tvorba pracovních míst ADP) odpoledne oslabilo až na úroveň 1,092 USD/EUR. Z technického pohledu má nyní dolar stále ještě prostor k dalšímu posílení směrem k hladině 1,085 USD/EUR. Hodně bude záležet na dnešních číslech z USA a to primárně výsledku indexu ISM ve službách. Na druhou stranu je třeba dodat, že aktuálně dolar již nemá zdaleka tolik prostoru k posílení jako v posledních cca dvou týdnech. Dnešní (ISM) a zítřejší data (NFP) to však mohou změnit.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Eurozóna: Index PMI ve službách (červenec) – finálně, Index cen průmyslových výrobců (červen)
Německo: Zahraniční obchod se zbožím (červen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 29/7), Index ISM ve službách (červenec), Nové průmyslové zakázky (červen)