Akcenta top

Ranní zprávy 04.05.2021

Ranní zprávy 04.05.2021
CZ2021_05_04

Klíčové události

  • ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se během dubna vyšplhal na hodnotu 58,9 bodu, státní rozpočet se v témže měsíci nacházel ve schodku 192 miliard korun.
  • Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru dosáhl v dubnu úrovně 62,9 bodu.
  • Německo: Maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně povyskočily o 7,7 procenta, meziročně pak dokonce o rovných 11 %, index PMI ve zpracovatelském sektoru se v minulém měsíci dostal na hranici 66,2 bodu.
  • USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v dubu zastavil na hodnotě 60,5 bodu, oproti tomu index ISM ve zpracovatelském sektoru se v tom samém měsíci ustálil na úrovni o dvě desetiny bodu vyšší.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Hlavní zprávou prvního květnového obchodního dne bylo z pohledu české ekonomiky zveřejnění dat ohledně výkonu tuzemského průmyslu. Ten zažil v dubnu růst na 58,9 z březnových 58 bodů, což je nejvyšší hodnota indexu PMI od ledna 2018. Na první pohled sice PMI signalizuje další zlepšení situace mezi podniky ve zpracovatelském průmyslu, avšak detailnější pohled ukazuje, že tomu tak úplně není. Za dubnovým růstem PMI totiž z části stojí zhoršení výkonu dodavatelů, což celý index nadhodnocuje. Problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích a rostoucí ceny vstupů přitom přetrvávají od začátku letošního roku a mají tendenci se zhoršovat. Pozitivem naopak je, že dubnový růst zaměstnanosti byl nejrychlejší za poslední více než tři roky a rostla i výroba a nové zakázky. V souhrnu lze říci, že domácí výrobní sektor pokračuje v rychlém oživování, když největší překážkou pro podniky jsou aktuálně prodlevy v dodávkách a nedostupnost komponentů v kombinaci s rostoucími cenami vstupů. A jaká panovala situace na devizových trzích? Z pohledu české koruny příznivá, tedy alespoň co se týče jejího vztahu vůči jednotné evropské měně. I přes několik dílčích zaváhání si totiž dokázala koruna svoji pozici upevnit, čímž tak stlačila hodnotu směnného kurzu až k hranici 25,8 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: A dařilo se jí i v souvislosti s další světovou měnou – americkým dolarem. I zde česká koruna zaznamenala řadu výrazných zisků, díky nimž byl dolar na konci obchodního dne k dostání za pouhých 21,37 Kč. V případě měnového páru s polským zlotým už to ale tak jednoznačné nebylo. Kurz během pondělí osciloval oběma směry a ve výsledku se de facto nezměnil. Ráno i odpoledne jeho hodnota činila 5,67 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: A co ostatní středoevropské měny? Maďarský forint si ve vztahu k euru polepšil. To bylo ráno k dostání za 360,3 forintu, nicméně později odpoledne už dosahoval směnný kurz úrovně zhruba o 500 fillérů nižší. Na úkor jednotné evropské měny posilnil rovněž polský zlotý, který stlačil kurz na hodnotu 4,547 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí pro změnu dařilo právě euru. Z ranní hodnoty 1,202 USD/EUR se kurz v průběhu dne postupně šplhal nahoru, až se zastavil na hranici 1,207 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (duben).
  • USA: Počet prodaných vozů, obchodní bilance (březen), tovární objednávky (březen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností