Akcenta top

Ranní zprávy 04.05.2023

Ranní zprávy 04.05.2023
CZ2023_05_04

Klíčové události

  • ČR: Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny s hlavní sazbou, 2týdenní repo, na úrovni 7 %.
  • Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla na 6,5 % z únorových 6,6 %.
  • USA: V dubnu bylo podle agentury ADP vytvořeno 296 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Index ISM v sektoru služeb v dubnu vzrostl na 51,9 z březnových 51,2 bodu. Americká centrální banka (Fed) zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p. b. do rozmezí 5 – 5,25 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila a ke konci odpoledne zamířila lehce pod hladinu 23,50 CZK/EUR – důvody jsou uvedeny dále. Hlavní domácí makroekonomickou událostí bylo včera zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři nepřekvapili, když ponechali úrokové sazby beze změny s již tradičním dovětkem, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Překvapivé naopak bylo, že tři členové se sedmičlenné bankovní rady ČNB hlasovali pro vyšší sazby (jistě Holub a velmi pravděpodobně Kubíček a Procházka). Jestřábí křídlo v bankovní radě tak začíná zjevně posilovat. Vzhledem k tomu, že v červnu bude mít bankovní rada k dispozici vývoj mezd za 1. čtvrtletí a také snad budou známy konkrétní kroky, jak chce vláda stabilizovat veřejné finance, tak je reálné, že úrokové sazby půjdou přesně po roce nahoru (pravděpodobnost 50 na 50). Z proinflačních rizik nyní bankovní rada velmi silně sleduje vývoj fiskální politiky, takže koruna může být ve 2. čtvrtletí citlivá na to, jaké kroky podnikne vláda na snížení schodku státního rozpočtu.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru i polskému zlotému včera koruna díky ČNB i vývoji na EURUSD posílila. Vůči dolaru zpět pod hladinu 21,30 CZK/USD a vůči zlotému na 5,12 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint oslabil na 376 HUF/EUR. V Polsku byl státní svátek a zlotý mírně oslabil na 4,59 PLN/EUR ke konci středečního odpoledne.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu během dne obchodovalo v rozmezí 1,103 – 1,105 USD/EUR a vyčkávalo se na večerní výsledek zasedání Fedu a trh díky tomu ignoroval i jinak velmi sledované statistiky (ADP, ISM). Fed zvýšil podle předpokladu hlavní sazbu o 25 bazických bodů, ale explicitně nezaznělo, že by se jednalo o ukončení cyklu zvyšování sazeb. Na tiskové konferenci šéf Fedu J. Powell potvrdil, že Fed nyní bude rozhodovat o případném dalším zvýšení sazeb zasedání od zasedání na základě vyhodnocení dat z americké ekonomiky. Pravděpodobnost, že je Fed se sazbami na vrcholu je však velká, když měnová politika je nyní kromě sazeb utahována i prostřednictvím přísnějších měnových podmínek pro domácnosti a firmy. Podle Powella by nebylo vhodné začít letos sazby snižovat. Dolar sice krátce oslabil na 1,109 USD/EUR, ale výraznější ztráty si nepřispal. Dnes je na tahu Evropská centrální banka, což znamená riziko zvýšené volatility během odpoledne.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Index PMI ve službách (duben) – finální údaj, Index cen průmyslových výrobců (březen), Zasedání Evropské centrální banky
  • Německo: Zahraniční obchod se zbožím (březen)
  • USA: Obchodní bilance (březen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 29/4)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností