Akcenta top

Ranní zprávy 04.07.2023

Ranní zprávy 04.07.2023
CZ2023_07_04

Klíčové události

  • ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 40,8 b. Plnění státního rozpočtu skončilo v červnu schodkem ve výši 215,4 mld. Kč.
  • Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červnu dle finálních dat klesl na 43,4 b.
  • Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červnu dle finálních dat klesl na 40,6 b.
  • Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 45,1 b.
  • USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červnu dle finálních dat klesl na 46,3 b. Index ISM ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 46,0 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo, dokázala tak posílit i přes ne příliš optimistická data z tuzemského průmyslu. V průběhu dne koruna postupně zamířila z hladiny 23,75 CZK/EUR na úroveň 23,70 CZK/EUR. Později část zisků opět odevzdala, v souhrnu však přesto posílila. Podnikatelská aktivita PMI ve zpracovatelském sektoru se snížila více, než se čekalo. Její pokles je nejprudší od května 2020. Výroba i počet objednávek klesly nejvíce za posledních 6 měsíců, snížila se domácí i zahraniční poptávka. V souvislosti s omezením počtu zakázek došlo také k dalšímu poklesu zaměstnanosti (propouštělo se nejrychleji od července 2020). Ceny vstupů dle průzkumu klesly již počtvrté v řadě, jejich nižší ceny se částečně promítly do prodejních cen (snaha udržet konkurenceschopnost a povzbudit odbyt). Optimismus českých firem klesl na minimum, očekávání ovlivnily obavy z inflace a nižších investic.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zprvu oslabovala, když zamířila na hladinu 21,85 CZK/USD, poté však v jejím případě převládl posilující trend a zakončila na hladině 21,75 CZK/USD. Podařilo se jí tak udržet předešlé zisky. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna mírně posílila, v závěru odpoledne se obchodovalo pod hladinou 5,35 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu stejně jako v pátek nedařilo a prohloubil tak předešlé ztráty. Na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 375 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura převažovalo obchodování v užším pásmu 4,430 – 4,445 PLN/EUR, zlotý mírně oslabil.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo dolaru, již od dopoledních hodin však převládl posilující trend eura, které stejně jako v pátek zakončilo mírně nad hladinou 1,090 USD/EUR. Zklamání přinesla data z průzkumu ISM, dle kterého došlo v červnu k dalšímu poklesu aktivity v americkém průmyslu, ačkoli trh naopak očekával mírné zlepšení. Průzkumy podnikatelské aktivity PMI v Německu a eurozóně rovněž příliš nepotěšily, v obou případech totiž došlo v porovnání s předběžným odhadem k revizi směrem dolů. V USA je dnes státní svátek (Independence Day), americké trhy jsou tak zavřené. Obchodování na eurodolaru tak pravděpodobně mnoho zajímavého nenabídne, a to obzvláště v odpoledních hodinách (nízká likvidita na trzích kvůli svátku). Na výraznější pohyby na eurodolaru si tak budeme muset počkat až do středy.

Očekávaná data a události

  • Německo: Zahraniční obchod (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností