ČR: Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o 5,0 % r/r na 34 077 Kč, reálně však pouze o 1,4 % r/r.
Eurozóna: Maloobchodní tržby v dubnu poklesly o 11,7 % m/m a o 19,6 % r/r. Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,00 % a zároveň výrazně navýšila program nákupu dluhopisů PEPP o 600 mld. eur na 1,35 bil. eur.
USA: Schodek obchodní bilance v dubnu činil 49,4 mld. dolarů. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 30. května činil 1,88 mil.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek dopoledne oslabila na úroveň 26,80 CZK/EUR, ale během odpoledne dopolední ztráty smazala a v závěru odpoledne se nacházela pod hladinou 26,60. Odpolední zisky koruny lze připsat euforické náladě na finančních trzích po zasedání Evropské centrální banky. Růst mezd v 1. čtvrtletí letošního roku sice zpomalil, i nadále však mzdy poměrně svižně rostly. To však platí pouze o nominálním růstu. Po očištění o poměrně vysokou inflaci byl reálný růst mezd nejslabší od roku 2013.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila až na úroveň 23,40 CZK/USD ke konci odpoledne, k čemuž významně přispěl vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint posílil. Obchodovalo se primárně v rozmezí 344–346 HUF/EUR. Polský zlotý odpoledne korigoval dopolední ztráty a v závěru dne se pohyboval na hladině 4,42 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve čtvrtek ovlivněno vyčkáváním na odpolední výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na tiskovou konferenci s Ch. Lagardeovou. Euro se nejprve pohybovalo kolem hladiny 1,12 USD/EUR, odpoledne však výrazně posílilo a zamířilo až na hladinu 1,135. ECB překvapila dalším uvolněním měnové politiky, když navýšila program nákupu dluhopisů PEPP o 600 mld. eur na 1,35 bil. eur, který bude probíhat minimálně do poloviny příštího roku. Navýšení programu PEPP bylo ovlivněno současným a předpokládaným vývojem evropské ekonomiky, když ECB očekává jen pozvolné oživování ekonomiky, velmi slabé inflační tlaky a zhoršující se situaci na pracovním trhu. ECB zároveň zveřejnila novou makroekonomickou prognózu ve které v základním scénáři očekává v letošním roce pokles HDP o 8,7 % a růst inflace pouze o 0,3 %. Ch. Lagardeová zároveň kvitovala návrh na společný fiskální balík ve výši 750 mld. eur. Ačkoliv euro v reakci na ECB posílilo, tak rizik je v nadcházejících měsících více než dost, a to je také důvod, proč aktuální výrazné zisky eura považujeme pouze za dočasné a neopodstatněné.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (duben), Podíl nezaměstnaných osob (květen)
Německo: Nové průmyslové zakázky (duben)
USA: Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor NFP (květen)