ČR:Průměrní hrubá měsíční nominální mzda ve 3. čtvrtletí vzrostla o 8,5 % r/r na 31 516 korun.
Eurozóna:Index cen průmyslových výrobců v říjnu vzrostl o 0,8 % m/m a 4,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úterý odehrávalo především v okolí hladiny 25,90 CZK/EUR. Český statistický úřad včera zveřejnil vývoj mezd ve 3. čtvrtletí letošního roku. Domácí ekonomika sice zpomaluje, avšak o mzdách to zatím rozhodně neplatí, když trh práce je za vývojem reálné ekonomiky opožděn. S tím, jak dochází ke zpomalení hospodářského růstu, tak se ve 3. čtvrtletí dále rozevřely nůžky mezi vývojem mezd a produktivitou práce. Růst mezd nyní významně předbíhá produktivitu, což může mít v několikačtvrtletním nadhledu negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň to, že podobně rychlý růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko. Dnes je domácí makroekonomický kalendář prázdný s tím, že další statistiky budou zveřejněny ve čtvrtek a v pátek.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice v úterý dopoledne posílila na téměř 22,70 CZK/USD, ale v průběhu odpoledne veškeré zisky odevzdala a v souhrnu za celý den mírně oslabila. Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody v rozmezí 6,04 - 6,06 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úterý maďarský forint vůči euru oslabil a zamířil nad hladinu 323 HUF/EUR, zatímco polský zlotý se pohyboval v širším okolí hladiny 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý dopoledne posílilo nad hladinu 1,14 USD/EUR, ale během odpoledne veškeré dopolední zisky odevzdalo. Větší pozornost se v tomto týdnu soustředí opět na Itálii, když včera ministři financí členských zemí eurozóny podpořili názor Evropské komise, že návrh italského rozpočtu na příští rok porušuje pravidla EU a že by měla italská vláda své rozpočtové plány změnit. V případě, že bude italská vláda trvat na původním rozpočtu s plánovaným schodkem ve výši 2,4 % k HDP, tak bude s Itálií s největší pravděpodobností zahájena tzv. procedura při nadměrném schodku.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (listopad), Maloobchodní tržby (říjen)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky
USA: Tvorba pracovních míst ADP v soukromém sektoru (listopad), Index aktivity ISM v sektoru služeb (listopad), Béžová kniha americké centrální banky (Fed)