Akcenta top

Ranní zprávy 06.08.2021

Ranní zprávy 06.08.2021
CZ2021_08_06

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 0,6 % m/m a o 7,2 % r/r. Bankovní rada České národní banky podle předpokladů zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25procentního bodu na 0,75 %.
  • Německo: Nové průmyslové zakázky v červnu vzrostly o 4,1 % m/m a o 26,2 % r/r.
  • USA: Obchodní bilance byla v červnu rekordně schodková ve výši 75,7 mld. dolarů. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 31. července zpomalil na 385 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek přešlapovala několik haléřů nad hladinou 25,40 CZK/EUR a vyčkávala na výsledek zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). V souladu s předpoklady ČNB přistoupila po červnu již ke druhému zvýšení úrokových sazeb v řadě a především vyslala jasný signál, že je připravena i na nadcházejících zasedáních zvyšovat sazby a pokračovat tak v nastartovaném cyklu utahování měnové politiky. Pokud bude platit předpoklad co zasedání, to zvýšení sazeb o 0,25 p.b., tak bude na konci roku hlavní 2týdenní repo sazba činit 1,50 %. Rozšiřující se úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami tak bude vytvářet vhodné podmínky pro další posilování koruny ve druhé polovině letošního roku. Jednoznačně se zvyšuje pravděpodobnost, že koruna bude testovat hranici 25 CZK/EUR a toto nelze vyloučit již během srpna. K posilování koruny by měl pomáhat i fakt, že ČNB již neočekává, že pandemie bude mít výraznější a dlouhodobější negativní dopad na domácí ekonomickou aktivitu.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodovalo v rozmezí 21,43 – 21,52 CZK/USD a na páru s polským zlotým téměř výhradně pod hladinou 5,60 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek vůči euru posílil maďarský forint, který testoval hladinu 353 HUF/EUR. Polský zlotý naopak dočasně oslabil nad hladinu 4,56 PLN/EUR, ale tyto ztráty dokázal poměrně rychle umazat.
  • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek odehrávalo tzv. do strany, a to v rozmezí 1,183 – 1,186 USD/EUR. Jasnější směr dají eurodolaru pravděpodobně až dnešní statistiky z amerického pracovního trhu. Pokud vyjdeme z toho, že slabší report ADP indikuje slabší tvorbu nových pracovních míst v červenci i podle ukazatele NFP (tvorba pracovních míst mimo zemědělský sektor), tak pokud by čísla NFP skutečně zklamala, tak by to byl impuls pro posílení eura nad hladinu 1,19 USD/EUR. Ze včera zveřejněných statistik silný růst německých průmyslových zakázek v červnu potvrdil, že poptávka zůstává velmi silná a problémy, se kterými se průmysl aktuálně potýká, jsou především nabídkového charakteru.

Očekávaná data a události

  • ČR: Průmyslová a stavební produkce (červen), Zahraniční obchod se zbožím (červen)
  • Německo: Průmyslová produkce (červen)
  • USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností