ČR: Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 0,9 % m/m a o 3,4 % r/r. Stavební produkce v prosinci vzrostla o 1,6 % m/m a 6,3 % r/r. V zahraničním obchodu v prosinci vývoz poklesl o 2,4 % r/r, dovoz o 1,5 % r/r a obchodní bilance byla schodková ve výši 6,7 mld. korun. Bankovní rada České národní banky překvapivě zvýšila úrokové sazby o 0,25 p.b. – hlavní sazba bude nově činit 2,25 %.
Německo: Nové průmyslové zakázky v prosinci poklesly o 2,1 % m/m a o 8,7 % r/r. Index PMI ve stavebnictví v lednu vzrostl na 54,9 z prosincových 53,8 bodu.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 1. února činily jen 202 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Hodně živé bylo včera obchodování s korunou. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na včerejším zasedání překvapivě zvýšila úrokové sazby a katapultovala tak korunu pod hranici 25 CZK/EUR (viz. graf) na nové post-intervenční maximum a na nejsilnější hodnoty od r. 2012. Důvodem pro zvýšení sazeb byla primárně nová makroekonomická prognóza, která ve srovnání s minulou prognózou počítá s rychlejším růstem spotřebitelské inflace v letošním roce (po větší část roku meziroční růst inflace nad 3 %) i na horizontu měnové politiky, tj. v první polovině roku 2021. Včerejší rozhodování bankovní rady však nebylo jednoduché o čemž svědčil posun začátku tiskové konference o hodinu a bankovní rada byla zároveň ohledně úrokových sazeb rozpolcena o čemž svědčí výsledek hlasování v poměru 4 ku 3 pro vyšší sazby. Ze zveřejněných domácích makroekonomických statistik došlo v prosinci k dalšímu poklesu průmyslové produkce a nových průmyslových zakázek. Poklesu se průmysl velmi pravděpodobně nevyhne ani v úvodu letošního roku. Naopak se v prosinci dařilo stavebnictví, které těží ze stále poměrně silné domácí poptávky.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem sice koruna v reakci na zvýšení sazeb ČNB ve čtvrtek odpoledne skokově posílila na téměř 22,60 CZK/USD, avšak velmi rychle tyto zisky odevzdala a výsledně den zavírala o téměř 20 haléřů výše. Vůči polskému zlotému koruna ve čtvrtek odpoledne posílila a testovala letošní maximum na úrovni 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který oslabil na téměř 338 HUF/EUR a mírným ztrátám a návratu nad úroveň 4,25 PLN/EUR se nevyhnul ani polský zlotý.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek odpoledne nedařilo euru, které oslabilo a vydalo se hlouběji pod hladinu 1,10 USD/EUR (letošní minimum společné evropské měny). Dnes odpoledne budou zveřejněna lednová data z amerického pracovního trhu, které sebou vždy přinášejí výraznější pohyby. V případě, že čísla z USA pozitivně překvapí, tak může euro dále oslabit a případně i otestovat svá minima z loňského října na hladině 1,089 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslová produkce, Zahraniční obchod (prosinec)
USA: Tvorba nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), Míra nezaměstnanosti (leden)