Akcenta top

Ranní zprávy 07.08.2023

Ranní zprávy 07.08.2023
CZ2023_08_07

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 0,3 % m/m, meziročně klesly o 4,1 % r/r.
  • Eurozóna: Maloobchodní tržby v červnu klesly o 0,3 % m/m a o 1,4 % r/r.
  • Německo: Průmyslové zakázky v červnu vzrostly o 7,0 % m/m.
  • USA: Míra nezaměstnanosti se v červenci snížila na 3,5 %. V červenci bylo vytvořeno 187 tis. pracovních míst NFP.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: České koruně se v závěru týdne nepodařilo umazat ztráty, které si připsala po čtvrtečním zasedání České národní banky (ČNB). Na konci pátečního odpoledne se obchodovalo na hladině 24,25 CZK/EUR. Tuzemské maloobchodní tržby v červnu stejně jako v květnu opět meziměsíčně mírně vzrostly. Prodeje vzrostly u pohonných hmot (0,9 % m/m) a u potravin (0,7 % m/m), tržby v případě motorových vozidel pak stagnovaly a za potravinářské zboží klesly (-0,1 % m/m). Meziročně byl opět zaznamenán pokles, jeho tempo se však oproti květnu mírně zmírnilo. Za meziročním poklesem (nejmírnějším od února 2021) stál především propad u nepotravinářského zboží (-6,6 % r/r) a potravin (-5,3 % r/r), tržby naopak vzrostly u pohonných hmot (12,2 % r/r). Z dat je patrné určité oživování poptávky, tempo je však stále velmi pomalé.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se v pátek koruně naopak podařilo posílit a umazat tak větší část předešlých ztrát. Po poledni v jejím případě převládl posilující trend a zakončila na hranici 22,0 CZK/USD. Vůči polskému zlotému česká měna naopak ztráty prohloubila a v závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 5,45 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru dařilo, když umazal čtvrteční ztráty a zakončil na hladině 389 HUF/EUR. Na měnovém páru s eurem se v závěru týdne dařilo také polskému zlotému, který již od ranních hodin převážně posiloval a zamířil z hladiny 4,46 PLN/EUR na úroveň 4,44 PLN/EUR na konci odpoledne.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo společné evropské měně, a to v odpoledních hodinách, kdy posílila z hladiny 1,094 USD/EUR na úroveň 1,102 USD/EUR na konci odpoledne. Americkému dolaru příliš nepomohla data z tamního pracovního trhu, která ukázala, že počet vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru NFP byl v červenci nižší, než se čekalo, a směrem dolů byl revidován také červnový údaj.

Očekávaná data a události

  • ČR: Průmyslová a stavební produkce (červen), Zahraniční obchod (červen)
  • Německo: Průmyslová produkce (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností