Akcenta top

Ranní zprávy 07.09.2021

Ranní zprávy 07.09.2021
CZ2021_09_07

Klíčové události

  • ČR: Průmyslová produkce se v červenci meziročně zvýšila o rovných sedm procent, oproti červnu pak o 2,1 %. Stavební produkce si pro změnu ve srovnání se stejným měsícem roku 2020 v červenci polepšila o 0,5 %. Zahraniční obchod se zbožím skončil v témže měsíci ve schodku 7,2 miliardy korun. Míra nezaměstnanosti se v srpnu snížila o jeden procentní bod na 3,6 procenta.
  • Německo: Průmyslových zakázek v červenci meziročně přibylo o 3,4 procenta. Index důvěry spotřebitelů společnosti Sentix se drží na hodnotě 19,6 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Hlavní zprávou včerejšího dne bylo zveřejnění údajů o stavu tuzemského průmyslu. Ten v červenci vykázal velmi solidní výsledky. Pozitivní je především skutečnost, že sezónně očištěná čísla ukazují, že se objem průmyslové produkce téměř vyrovnal rekordnímu dubnu. V červenci se z pohledu produkce velmi dobře dařilo těm odvětvím zpracovatelského průmyslu, která jsou navázána na rostoucí ceny surovin a materiálů a na silnou poptávku po výrobcích z nich. Není proto překvapením, že silně rostla především produkce v kovodělném průmyslu. Silný meziroční růst si však připsala i výroba elektrických zařízení. Lehce v červených číslech naopak v červenci skončila produkce motorových vozidel. V automobilovém průmyslu se tak velmi silně projevují problémy s dodávkou komponent, což má negativní dopad na výrobu. A v jakém duchu se nesl pondělek na devizových trzích? Koruna nový zářijový týden zahájila oslabením. Alespoň co se týče jejího měnového kurzu vůči euru. Zatímco ráno bylo jedno euro k dostání za 25,37 Kč, pozdě odpoledne se kurz vyšplhal k hranici 25,39 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Bilanci česká koruna nevylepšila ani na měnovém páru s americkým dolarem. S výjimkou krátké periody v odpoledních hodinách ztrácela de facto celý den, kvůli čemuž se její kurz vyšplhal na hodnotu 21,40 CZK/USD. Kde se naopak tuzemské měně dařilo, byl devizový trh, na němž se směnuje za polský zlotý a naopak. Z ranní hodnoty 5,63 CZK/PLN si polepšila na pozdějších 5,61 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Poměrně rozkolísaný vývoj byl v pondělí k vidění na měnovém páru eura a maďarského forintu. Ten v průběhu dne znatelně posílil, jednotné evropské měně se však podařilo všechny předešlé ztráty umazat, a ještě k tomu přidat něco navíc. Nakonec si tedy euro polepšilo na aktuálních 347,8 HUF/EUR. Zbylá středoevropská měna, polský zlotý, rovněž ztratila část své půdy pod nohami. Z ranní hodnoty 4,508 PLN/EUR se její kurz propadl až na konečných 4,525 PLN/EUR.
  • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ovlivněno státním svátkem v USA, když především v odpoledních hodinách byla na trhu zřejmá nízká likvidita. Měnový kurz se na konci dne ustálil na hodnotě 1,186 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (červenec).
  • Eurozóna: Vývoj HDP (Q2/2021), vývoj zaměstnanosti (Q2/2021).
  • Německo: Průmyslová produkce (červenec), index ekonomického sentimentu ZEW (září).
  • Polsko: Objem devizových rezerv (srpen), rozhodnutí tamní centrální banky o úrokových sazbách.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností