ČR: Objem devizových rezerv ČNB na konci května činil 156,1 mld. eur. Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 6,2 % r/r. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla v 1. čtvrtletí o 7,2 % r/r, reálně po započtení inflace však klesla o 3,6 % r/r.
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix v červnu roste na -15,8 b.
Německo: Průmyslové zakázky v květnu klesly o 2,7 % m/m.
USA: Bilance zahraničního obchodu skončila v dubnu schodkem ve výši 87,1 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera nepodařilo umazat pondělní ztráty vůči euru a dále je mírně prohloubila, na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 24,75 CZK/EUR. Úterý patřilo aktuálním statistikám z tuzemského maloobchodu a pracovního trhu. Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 6,2 % r/r, přičemž meziroční růst má kvůli loňskému dubnu zatíženého pandemií minimální vypovídací hodnotu. Pokud se na maloobchod podíváme ze širší perspektivy, tak od loňského léta je trend maloobchodu mírně negativní a s ohledem na vysokou inflaci a slabou spotřebitelskou důvěru se na tom v nejbližších měsících nic nezmění. Za 1. čtvrtletí letošního roku byl pak potvrzen pokles reálných mezd, a to v průměru o 3,6 % r/r. V dalších čtvrtletích letošního roku bude pokles reálných mezd s ohledem na prudce rostoucí inflaci pravděpodobně ještě výraznější. V souhrnu za celý letošní rok je při předpokládaném růstu nominálních mezd mezi 6 – 7 % a spotřebitelské inflaci 14 – 15 % nutné očekávat pokles reálných mezd kolem 7 %. Takto hluboký pokles reálných mezd bude zcela bezprecedentní a srovnatelný se začátkem 90. let.
USDCZK & PLNCZK: Příliš se české měně nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem. V průběhu dne oslabila nad hladinu 23,20 CZK/USD. Později odpoledne sice začala posilovat, na umazaní veškerých ztrát to však nestačilo a zakončila nad hladinou 23,10 CZK/USD. Mírné ztráty si koruna připsala také vůči polskému zlotému, v závěru odpoledne probíhalo obchodování nad úrovní 5,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který postupně zamířil nad hranici 390 HUF/EUR. Odpoledne část ztrát umazal a vůči euru se pohyboval na hladině 388 HUF/EUR. Polský zlotý si pak vůči společné evropské měně mírně polepšil, zakončil v blízkosti hladiny 4,575 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo americkému dolaru, který zamířil k hladině 1,065 USD/EUR. Na konci odpoledne však převládl posilující trend eura a obchodovalo se opět nad úrovní 1,070 USD/EUR. Vůči pondělku si však i přesto mírně pohoršilo.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (květen). Prezident M. Zeman jmenuje nové členy bankovní rady ČNB – na konci června (kromě guvernéra J. Rusnoka) vyprší mandát T. Nidetzkému a V. Bendovi.